Zemin Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

Zemin Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

ZEMİN KAPLAMA MALZEMELERİ NELERDİR?

Zemin kaplama malzemeleri hem düzgün, sağlam bir yüzey, hem de estetik bir görünüm sağlamak için düz beton ile temasımızı önleyen  kaplama gereçleridir. Zemin kaplama işlemi evinizin kullanım alanlarına göre farklılık gösterir.

Tasarımda hangi zemin özelliklerine ihtiyaç duyulacağı doğru tespit  edilmelidir. Dayanıklılık ön plana çıkacaksa çeşitli malzemelerin çevresel etkilerin sebep olduğu,

-Darbelere,

- Aşınmaya,

-Çizilmeye,

-Suya,

-Kimyasal Maddelere,

-Isı ve Gün Işığına,

-Yağa ve Pasa,

-Yangın,

-Yırtılmaya, karşı dayanma gücü fazla olan zemin kaplama malzemeleri tercih edilmelidir.

Bu nedenle zemin kaplama malzemesi seçilirken hangi alanlarda hangi malzemelerin daha dayanıklı olacağı dikkate alınarak tercih yapılmalıdır.

Soğuk alanlarda ise; ağaç kaplama üzerine estetik ahşap döşemelerin kullanılması uygunken,  çok soğuk olmayan alanlarda karo, fayans, asmolit, parke, flexi glass gibi kaplama malzemeleri kullanmak daha uygundur.

Soğuk bölgelerin dışında kalan tropikal ve sıcak iklimlerin görüldüğü bölgelerde ise sadece ağaç kaplama malzemeleri kullanmak uygundur.

Zemin kaplama ürünlerinin taşıması gereken özelliklerin hepsine uygun tek bir kaplama malzemesinin bulunması pek mümkün değildir. Örneğin;  çocuk ve bebek odalarında hem hijyen hem de sıcaklık bakımından  istenilen şekilde kontrol edilebilmesi için  ısıya duyarlı, sıcaklık geçirgenliği ve ısı transferi özelliği çok az olan  gürgen ağaçlarından yapılmış parke kaplamaları kullanılırken, genç odalarında ise gençlerin enerjik hareketlerine ( zıplama gib) dayanıklı esneme özelliği yüksek ağaç döşemeler kullanmak uygundur.

Hollerde, koridorlarda  kullanılan parke türü ise isteğe bağlı olarak kullanılabilir.

Karo ve fayans gibi kaplama malzemeleri ise mutfak, banyo gibi ıslak zeminlerde desenli bir zemin görselliğini oluşturmak için tercih edilebildiği gibi, duvar kaplama malzemesi olarak çok tercih edilen, bahçelerde, bahçe duvarlarında, evlerimizin dış cephe kaplamalarında, çatılarda  kısaca evimizin her alanında kullanılabilirler.

Seramik

Fayanslar gelişen teknoloji sayesinde üzerinde istenilen her türlü renk, desen, resim veya şeklin bulunduğu, isteğe bağlı tüm boyutlarda ve geometrik şekillerde üretilebilmektedir.

Bir diğer kaplama malzemesi çeşidi ise şeffaf bir malzeme olan ve her türlü iletkenliğe karşı yalıtkan özelliği olan flexi glass kaplama malzemesidir. Özllikle çocuk odalarında tercih edilen flexi glass malzemesi ile hem ısı yalıtkanlığını sağlamış, hem de evinizin içine görsellik kazandırmış olursunuz.

Zemin kaplama malzemelerini doğal ve sentetik olarak iki ana başlık altında incelemek gerekir. Bu iki başlık altındaki tüm ürünler içerisinden her türlü zemine uygun bir ürün mutlaka vardır.

Doğal Zemin Kaplama Malzemeleri

Bu tür zeminler en genel olarak ahşap zeminler yani parke ve laminant olarak bilinen kaplama çeşidi içerisinde incelenmektedir.

Lamine Parke

Spor parke zemin, genel iç mekan ve dış mekan kullanımına uygun parke ve ahşap zeminler de mevcuttur. Ancak bunun dışında linolyum zemin kaplama türüde reçine esaslı olduğu için doğal malzemeler arasında yer almaktadır.

  • İç mekanlar için parke ve laminant ürünleri; ev ve ofis zeminlerinde kullanılır,
  • Dış mekan ahşap kaplama, ağaç yer döşeme, parke; bahçe ve benzeri alanlar için,
  • Spor parke zemin kaplama, kapalı spor salonları için,
  • Linolyum zemin kaplama; reçine esaslı doğal formül, her türlü iç mekanda kullanılır.

Doğal zemin kaplama temizilik ve bakımı: 

Doğal zeminlerin bakımı ve temizliğinde ürüne zarar vermemesi için sadece özel bakım ürünleri kullanmanız gerekir. Parke zeminler için sadece üzerinde ahşap zeminlere uygun olduğu belirtilen yer silme ürünlerini kullanmak uygundur. Aksi takdirde üzerinde bulunan vernik vb. aşınıp zeminin parlaklığı yok olabilmektedir.

Sentetik İç Mekan Zemin Kaplama Malzemeleri

Yer kaplama malzemelerindeki ürün yelpazesinin çoğu sentetik esaslı ürünlerden oluşmaktadır. Bunun sebebi sentetik petrol içerikli ürünlerin fabrikada işlenmeye daha elverişli olması ve birim fiyatlarının daha uygun olmasıdır. Uygulaması ve bakımı da diğer zeminlere göre çok daha kolaydı

-Pvc Zemin Kaplamalar: 

Hammadesi PVC (poli vinil clorür olan ve petrol (veya doğalgaz) ile petrokimya tesislerinde üretilen, bir polimer türüdür. Bu polimer, çeşitli katkı maddeleri ile karıştırıldıktan sonra yüksek sıcaklıklarda şekillendirilerek plastik haline getirilir ve kullanılır) esaslı olan bu ürün kolay uygulanabilirliği, leke tutmaması ve temizliği zahmet gerektirmeyen yer döşeme ürünü olduğu için tercih edilmektedir. Hijyen açısından da temiz olduğu için; hastahane, konferans salonu, ofis, okul, kapalı spor salonu vb. kamu alanları için uygundur.

pvc zemin kaplama

-Kauçuk Zemin Kaplama Türleri;

Estetik görünüş, parlatma bakımı gerektirmemesi, aşınmaya karşı yüksek direnç göstermesi ve kaymaya neden olmamaması gibi özelliklerinden dolayı, çocuk oyun alanlarında, koşu pistlerinde ve gimnastik salonlarında kullanılır.

Kauçuk Zemin Kaplama

-Karo Halı Türleri Özellikleri;

Ofislerde sıkça tercih edilen karo halı, iç içe geçen parçalardan oluşan tasarımıyla estetik bir görüntü ile yüksek kaliteli iplik ve tabana sahip halı çeşididir. Uygulanışı son derece pratik oldukça fazla desen seçeneklerine sahip olması da başlıca tercih edilme nedenleri arasında gelmektedir.

Karo Halı Zemin Kaplama

-Vinil Zemin Kaplaması;

Yoğun trafiğe maruz kalan tüm zeminlerde kolay uygulanabilir olması ve uzun ömürlülüğü nedeniyle kullanılan sağlıklı zemin kaplamasıdır.

-Linoleum Zemin Kaplama;

İçerisinde herhangi zararlı madde bulundurmayan, 100% doğal ve anti bakteriyel zemin kaplama çeşitidir. Hijyenik olmasının yanında sigara yanıkları gibi durumlara karşı  da dayanıklıdır.

Linolyum Zemin Kaplama

Keten tohumu, ağaç reçinesi, hint keneviri, kireç taşı gibi doğal karşımların preslenmesiyle üretilmiştir. Isı yalıtımlı olması ve sesi absorbe etmesiyle tercih sebepleri arasında olan linoleum kaplama cila gerektirmez.

-Mineflo Zemin Kaplama;

Hafif yoğunlukta trafiğe sahip olan konutlarda ve ticari alanlarda ahşap ve taş desenli olan yer döşeme ürünüdür.

Mineflo Zemin Kaplama

-Dış Mekan Akrilik Zemin Boyası;

Sportif ve genel kullanım tenis kortu, basketbol sahası, bisiklet yolu gibi alanlarda

-Poliüretan Zemin Kaplama Boyası;

İç ve dış mekanlarda kullanılır, daha çok sportif amaçlı kapalı spor salonları gibi alanlarda tercih edilir.

Poliuretan Zemin Kaplama

-Epoksi Zemin Kaplama;

Endüstriyel alanlar için estetik, sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklı, kolay temizlenen, hijyenik, yağ ve kimyasallara karşı dirençlidir ,solvent içermeyen, yüksek mekanik direnç sağlayan daha çok fabrika zemin kaplaması olarak tercih edilen kaplama çeşididir.

Ankara Epoksi Zemin Kaplama

Temizlik ve Bakım Özellikleri

Mekanların en çok ve çabuk kirlenen kısımları zemin kaplamaları olduğunda zemin malzemelerinde temizlikle ilgili bazı aranan özellikler  vardır. Şöyleki;

  • Kolay temizlenmeli,
  • Endüstriyel zemin kaplama malzemeleri (epoksi gibi) leke tutmamalı veya lekeler kolay çıkmalı,
  • Zemin kaplama malzeme fiyatları temizlik maddelerine karşı dayanıklı olmalı,
  • Fabrika zemin kaplama malzemeleri kiri az göstermeli.
  • Nötr renklerden ve desenli seçilen kaplamalar hangi malzemeden yapılmış olursa olsun toz ve kiri göstremdiğiden temizlik işini azaltır. Parlak ve tek renkli malzemeler gösterdiğinden temizliği daha zahmetlidir. 

Epoksi zemin kaplama işlerinizi varsa kaliteli işliğin ve kaliteli hizmetin adresi olan Ankara epoksi zemin kaplama firması ile iletişime geçiniz. 

 Diğer Yazılarımız

https://www.ankaraepoksizeminkaplama.com/epoksi-boya-nerelerde-kullanilir

https://www.ankaraepoksizeminkaplama.com/en-guzel-epoksi-masa-ornekleriWhatsapp