Reçine Formülü

reçine, epoksi reçine kaplama, epoksi reçine, reçine formulu, reçine formülü, recine formulu

Reçine Formülü Nedir?

Epoksi reçine günümüzde çok yaygın kullanım alanlarına sahip duruma gelmiş olan polimerik bir bileşiktir. Çoğunluk olarak sıvı halde üretilen reçineler, sertleştirici maddeler yardımı ile epoksi zemin kaplaması olarak kullanılabilirler.

Epoksi, epoksitlerin polimerizasyonuyla elde edilebilen  termoset reçine sınıfıdır. Sıkıca bağlı çapraz polimer yapıları meydana getirebilir ve yüksek dayanıklı polimerler oluşturmak için bir yapışkan haline getirilebilir veya sertleştirilebilir.

epoksi zemin kaplama reçine formulu

Epoksi Reçine Üretim Aşamaları

Epoksi reçine aşamaları

Çoğunlukla epoksi reçine elde edilmesi aşağıdaki gibi gerçekleşir:

1.      ECH(epiklorihidrin) ve BPA ile işleme reaktör vasıtasıyla başlanır.

2.      Kaynama başladığında reaktöre yüzde 20 ile yüzde 40 arası bir oranda kostik soda çözeltisi konulur.

3.      İşlemden sonra tepkimeye girmeyen epiklorihidrin (ECH) buharlaştırılarak reaksiyon ortamından atılır.

4.      Tepkimede kalan iki faz, metil izobütil keton  gibi etkisiz bir çözücü eklenerek ayrılması yapılır.

5.      Reaktör içerisinde bulunan reçine, su ile yıkanarak vakumlama yöntemi ile çekilerek damıtma işlemi uygulanır.

6.      Talep edilen epoksi reçine sınıfına göre yeni özellikler eklemek için çeşitli bileşikler katılır. Reçine rengi, sertliği, kokusu, şeffaflığı, esnekliği vs. özellikleri değiştirilerek kullanım alanına göre şekillendirilir.

7.      Reçine üretiminden sonra yaygın olarak sert olması istenmektedir. Epoksi reçineler 5 ile 150 derece arasında kürlenmesi beklenir. Tepkime süresi ortam sıcaklığına bağlı olarak farklılık gösterecektir. Çok soğuk ortamlarda tepkimenin gerçekleşmesi daha fazla süre alır. Bundan dolayı sertleştirilecek reçinenin uygulanacağı ortamın en düşük 5 derece ve üzerinde olması tavsiye edilmektedir.

REÇİNE DÖŞEME FORMÜLÜ

Döşeme ve kaplama endüstrisinde, diğer birçok endüstride olduğu gibi, ürünlerin üretim ve uygulama süreicini yönlendiren temel kurallar vardır. Bazen bu kurallar kullanışlıdır; diğer zamanlarda, onları kavramadan önce beyninizi ve kafanızı kaldırmanız gerekir.

Ankara Epoksi Reçine Formülü

Doğru Şartname: Spesifikasyonlar,işleyicinin uzmanlığından kullanılacak malzemenin kalitesine, belirli bir zemin türüne uygun zemin türüne kadar sadece malzemelerin ötesine uzanır, bunların hepsi önemlidir. Bir kat üzerinde çalışırken, projenin başlangıcından bitişine kadar performans gereksinimlerini ve beklentilerini belirtmek önemlidir. Hiçbir şey geri alınmamalıdır. Her bir döşeme projesi kendi başına benzersiz olsa da, eldeki projeye benzer diğer mevcut spesifikasyonlarla karşılaştırma yapmak ve bir çeşit kesip yapıştırma olup olmadığını görmek de önemlidir.

Sağ Döşeme Modeli - Sağ Döşeme Modeli  Metalik Kaplama: Döşeme projesinin hangi özelliklere ihtiyaç duyacağını belirledikten sonra, hangi en iyi döşeme modelinin proje için uygun olduğu da vardır. En iyi zemin kaplama sisteminin karşılaştırılması, kaliteli bir sonuç elde edilmesini sağlamaktır. Döşeme projesi, yeterli hazırlık, lekesiz kurulum, kalite performansı, inanılmaz dayanıklılık ve projenin kararlılığına dayanmaktadır. Tüm süreçleri hesaba katmak için üreticilerin de dahil olması gerekir. Bunları bu aşamaya dahil etmek, tedarik edilecek ürünleri seçmelerini, kurulum sürecini gerçekleştirmelerini, bakım programını ve garanti bildirimlerini sağlamasını gerektirecektir. Şartnamede belirtilen tüm teknik girdilere uyulmalıdır.

Doğru Hazırlık: Sıklıkla söylendiği gibi, kötü hazırlık düzgün performansı önler. Döşeme malzemeleri için teklif verme aşamasında, birçok işleyici, teknik özellikler sadece karıştırıldığı veya varsayıldığı için hata yapar. Bu aşamada yapılan her varsayım, projeye musallat olmak için geri gelecektir. Kullanılacak malzeme türlerini ve alanın koşullarını bilmek için saha denetimi yapılmalıdır; saha çalışması sağlanmalıdır; Kullanılacak malzemelerin üzerinde çalışılacak zeminin boyutuna ve kalitesine uygun olması gerekir.

Doğru Yüklenici Eğitimi: Bu iki şey gerektirir: Neden? ve Nasıl? "Neden?" derken, proje işleyicisinin kullandıkları zemin döşeme modelini benimseme nedenini yerine getirebilmesi gerektiğidir.'Nasıl?' ile, yüklenicinin, proje sırasında beklenmedik bir şey ortaya çıkması durumunda, mevcut sistemi bunlara uyacak ve düzeltecek şekilde uyarlayabileceği şekilde uyarlanabilirlik alanında gerekli uzmanlığa sahip olması gerektiğini kastedilmektedir. Kullanılacak ürünlere aşina olmak ve projeyle ilgili doğru teknik bilgiye sahip olmak önemlidir.

Doğru Süreç Yönetimi: Tüm sözleşmeler yapıldıktan ve tozunu aldıktan sonra, reçine üretimi projesinin yürütülmesini sağlama zamanı gelmiştir. Süreç yönetimi tamamlanma aşamasından onaylara ve daha sonra projeyi teslim etme aşamasına kadar olan süreçtir. Bu aşamayı asla terk etmeyin, çünkü zaman çizelgesi ve şartnameye, kuruluma vb. uygun bir şekilde uyulmasını gerektirecektir. İlgili taraflar arasındaki gereksiz kan davayı azaltmak için müşteri imzaları ve uygun fotoğraflar çekilmelidir.

Ankara Epoksi Zemin Kaplama olarak hizmetlerimize https://www.ankaraepoksizeminkaplama.com/epoksi-kaplama-urunler linkten ulaşabilirsiniz. Whatsapp