Polyester İle Epoksi Arasındaki Fark Nedir?

Polyester ile Epoksi Arasındaki Fark Nedir?

Polyester İle Epoksi Arasındaki Fark Nedir?

Polyester ile epoksi reçine, fiber kompozit üretiminde yoğun olarak kullanılan polimer matris malzeme grubundadır. Cam ve karbon fiberlerde kullanılır. Polyester reçine ve epoksi reçine arasındaki en önemli fark, epoksi reçinesinin güçlü yapışkan özelliği olmasına karşılık polyester reçinede yapışkan özelliğin bulunmamasıdır.

1. Polyester Reçine Nedir?

Polyester reçine, daha çok yapısal mühendislik uygulamalarında ve cam elyaf takviyeli plastik (FRP) profillerin üretiminde kullanıldığı görülmektedir. Polyester reçineler, güçlendirici bir üründür. Polyester reçineler, korozyona (genellikle metal malzemelerin elektro kimyasal tepkimeye girmesi sonucu oluşan istenmeyen değişiklik) dayanıklı bir polimer kompozit olarak kullanılır. Poltester reçinenin en yaygın olarak kullanılan türü doymamış polyester reçinedir. Polyesterlerin kullanım alanları oldukça geniştir. Ayrıca sentetik kopolimer özelliği vardır.

polyester ile epoksi arasındaki fark nedir? Ankara epoksi zemin kaplama

Polyesterin reçine özellikleri, asit mono merine benzemektedir.

Çeşitleri;

- Ortoftalik polyester

- İzoftalik polyester

- Tereftalik polyester 

Bu polyesterlerle ürünlerde daha iyi mekanik ve fiziksel özellikler elde edilmektedir. Bu reçinelerde açık ve yeşilimsi renk hakimdir. Pigmentler kullanıldığında istenilen renk elde edilir. Polyester reçine uygulamalarında, dolgu maddeleri de kullanılmaktadır. Polyester reçineleri normal oda sıcaklığında ve biraz daha fazla olan sıcaklık ortamında kürlenme özelliğine sahiptir.

Polyester reçine; Organik asit ve alkol arasındaki reaksiyonla üretilir. Bununyanısıra sentetik özelliği olan bir malzemedir. Polyester reçinenin sıvı, jel ve film gibi formları bulunmaktadır. Polyester reçine, hafif ve hava koşullarına dayanıklı olduğu için Mimarlar, inşaatçılar, mühendisler ve tasarımcılar tarafından uygulamalarda tercih edilmektedir.

Polyester reçineler; elyaf, plastik, kompozitler ve kaplama uygulamalarında kullanılmaktadır. Ancak polyester reçinelerin en fazla kompozit malzemeler olarak kullanıldığı görülmektedir. Özellikle havacılık, ulaştırma ve inşaat pazarlarında dikkat çekici uygulamalar geliştirilmiştir.

2. Epoksi Reçine Nedir?

Epoksi reçine, hayatın tüm alanlarında kullanılan bir üründür. Epoksi reçine polimer matris grubundadır. Epoksi reçine, yüksek yapıştırma gücüne sahip, kimyasal direnci yüksek bir maddedir. Bu özelliği nedeniylede, epoksi reçinenin kullanım alanı oldukça geniştir.Epoksi reçinenin ;Su,asit ve alkaliye direnci çok yüksektir. Epoksi reçine çok farklı amaçlar için endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır. Epoksi reçine diğer reçine türlerine göre mekanik özellikleri oldukça yüksek ve kimyasal dayanıklılığı kuvvetlidir. Epoksilerin çeşitliliği sürekli olarak artmakta ve her sektörde tercih edilmektedir. Epoksi reçinenin kullanıldığı zemin ve yüzeyleri güçlendirme özelliğinin yanında en önemli özelliği güçlü bir yapıştırıcı olmasıdır.

Ankara Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi reçineler ,köprüler için FRP tendonları ve FRP kalma kabloları yapmak için de kullanılmaktadır.Ayrıca depreme dayanıklı konut yapımında ve konutların dayanıklılık yenilenmesinde de kullanılmaktadır.Epoksi reçinenin maliyeti ,polyester reçineye göre daha fazladır.Ancak kalite farkı bu fiyatta oldukça etkilidir.. Epoksi, bisfenol A ile epiklorohidrin arasındaki reaksiyonun sonucu elde edilir. Epoksi reçinelerin korozyon direnci oldukça iyidir ve termal çatlamaya çok fazla maruz kalmazlar. Epoksilerin ,Havacılık ve uzay endüstrisinde ve hayatın tüm alanlarında genel olarak kullanıldığı görülmektedir.

3. Polyester Reçine ve Epoksi Reçine Arasındaki Fark Nedir?

Polyester ile epoksi arasındaki farklar aşağıda belirtilmiştir;

- Polyester reçinenin, serbest radikal polimerizasyonu ile üretimi yapılır. Epoksi reçinede ise yoğunlaşma polimerizasyonuyla üretim yapılır.

- Polyester reçinelerin, yapışkan özelliği bulunmamaktadır. Epoksi reçinenin ise güçlü bir yapıştırıcı özelliği vardır.

- Polyester reçinenin sıcaklık karşısında büzülmesi yüksek gerçekleşir. Epoksi reçinede ise büzülme düşük gerçekleşmektedir.

- Polyester reçinenin çevresel dayanıklılığı düşük düzeydedir. Epoksi reçinede ise çevresel dayanıklılık yüksek düzeydedir.

- Popyester reçineler yüksek termal uygulamalarda fazla kullanılmaz. Epoksi reçine ise yüksek termal uygulamalarda çok daha fazla tercih edilmektedir.

- Polyester reçine ile epoksi reçinenin cam değişim ısıları birbirinden farklılık gösterir. Toksik oranlarında; polyester reçine epoksiye göre daha çok toksiklidir.

- Epoksi reçine, polyester reçineye göre dada pahalı

 

Ankara epoksi zemin kaplama ve hizmetlerimiz Ankara epoksi https://www.ankaraepoksizeminkaplama.com/epoksi-kaplama-urunler  ile ilgili linklerden bilgi edinebilirsiniz.

 Whatsapp