Poliüretan Kaplama Nedir? Poliüretan Kaplama Nasıl Yapılır?

Poliüretan Kaplama Nedir Nasıl Yapılır AET Grup

Poliüretan Kaplama Nedir? 

Poliüretan kaplama, ağır yük ve kimyasal etkilere maruz kalan her çeşit beton ve çelik zeminler için kullanılabilen aşınmaya dayanıklı, düzgün yüzeye sahip, hijyenik ve temizlemesi kolay, bir zemin kaplama türüdür. Poliüretan temelde sentetik bir polimerdir. Epoksi kaplama ile kıyaslandığında hem avantaj hemde dezavantajları olmakla beraber epoksiden ayrılan en önemli özelliği poliüretan kaplamanın istenildiğinde esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Farklı çeşitleri bulunan poliüretan zemin kaplama kendi kendine yayılan (self leveling) özelliğe sahiptir ve talebe göre mat veya parlak olarak uygulanabildiği gibi antistatik bir yapıya da sahip olabilir.

Poliüretan Kaplama Nasıl Yapılır?

Poliüretan zemin kaplama işlemi birkaç basamaktan oluşur. 
1. Zemin Analizi
Öncelikle uygulanacak zeminin analizi yapılmalı ve eğer poliüretan için uygun bir zemin ise bu durumda zemin nötr hale getirilerek her türlü toz, kir ve pürüzden arındırılmalıdır. Varsa yüzeyde bulunan girinti ve çıkıntılar düzleştirilmelidir. Temizlenen zemine poliüretan uygulanmadan önce tamamen kurumuş olmasına dikkat edilmelidir.
2. Astar İşlemi
Müteakip aşamada zemine Astar uygulaması yapılır. Etkili bir yapıştırıcı olan astar kat ile hem zemin daha sağlam hale gelmiş olur hem de poliüretan zemine yapıştırılacak hale gelir.
3. Ara Kat Uygulaması
Astar işleminden sonra ise ara kat uygulaması gerçekleştirilir. Ara kat uygulaması zeminin türüne ve ihtiyaca bağlı olarak farklı ebatlarda olabilir. Zeminin gerekli bölgelerine dolgu yapılması ve pürüzlerin giderilerek zemin düz hale gelmesi ara kat ile mümkündür. Ayrıca ara kat ile hem yalıtım hem de esneklik özelliği zemine kazandırılmış olur. 
4. Poliüretan Uygulaması
Son aşamada ise poliüretan malzeme zemine uygulanır. Düz ve pürüzsüz bir göreseliğin zemine kazandırıldığı aşamadır. Talebe bağlı olarak mat veya parlak renklerde son katman uygulaması gerçekleştirilebilir. Hijyenik ve antibakteriyel olan bu katman aynı zamanda da ağır yüklere ve darbelere dayanıklıdır. Son aşamayı müteakip zemin alanın türüne (Garaj, AVM vb.) bağlı olarak yönlendirme, uyarma veya estetik  amaç taşıyan çizgi ve desen işlemleri gerçekleştirilir. 

Poliüretan Kullanım Alanları Nerelerdir ?

Poliüretan kaplama, kimyasal dayanıklılığı olan, uygulandığı alandan kolayca çıkmayan hem beton hem metal hem de alüminyum gibi farklı zeminlere uygulanabilen bir kaplama türüdür. Bu ürün hem koruma hem de izolasyon (yalıtım ) maksadı ile kullanılabilir. Ürünün diğer kullanım alanları sıralandığı gibidir. 
1. Depo, hangar ve fabrika gibi üretim alanları
2. Okul, hastane ve ameliyathaneler 
3. Fuarlar ve gösteri merkezleri
4. Alışveriş merkezleri
5. Kafe ve restoranlar
6. Oteller 
7. Kimya ve plastik üretim alanları 
8. Atölyeler
9. Spor alanları
 
Poliüretan Kaplama Fiyatları Ne Kadardır?
Poliüretan zemin kaplama fiyatları uygulanacak zemin genişliğine ve türüne veya alanda ihtiyaç duyulacak işçilik (zemin temizliği vb.) maliyetine bağlı olarak değişebilir. Dolayısı ile zemin hakkında gerekli etüd işlemleri yapılmadan kesin bir fiyat belirlemek zordur. Bu kapsamda Ankara Epoksi Zemin Kaplama firması olarak hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve indirimli fiyatlarımızdan faydalanmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 
 
 
 
 


Whatsapp