Linolyum Zemin Kaplama Nedir?

Linolyum Zemin Kaplama Nedir? Linolyum Zemin Kaplama Özellikleri Nelerdir?

Linolyum Zemin Kaplama Nedir?

Linolyum, bezir yağı ve mantar tozu ile sıvanmış kendir dokuması gibi doğal maddelerin biraraya getirilip karıştırılması ve preslenmesiyle oluşan, eşsiz renk ve desenlerle farklı natifler sunan, çevre dostu, insan sağlığına uygun, solvent içermeyen, pratik,  genellikle, 2 m genişlik  ve 25-30 m uzunluğunda rulolar halinde üretilen zemin kaplama çeşididir.

Linolyum kaplama, ayak sesi emiciliği, elastik ve aşınmaya dayanıklı olmasından dolayı; konut, büro, hastane, dersane vb. yerlerde güvenle kullanılabilir.

Linolyum zemin kaplamanın içindeki doğal maddeler şu şekildedir;

 • %31 Keten tohumu yağı (bezir yağı)
 • % 5 Çam ağaçlarının reçinesi
 • %28 Odun unu ve/veya mantar unu,
 • %15 Kireçtaşı (Kalsiyum Karbonat)
 • % 5 Titanyum Dioksit (beyazlatma için kullanılan mineral)
 • % 7 Alüminyum Hidroksit (kayadan çıkarılan mineral)
 • %0,5 Doğal pigmentler (Mineral boya pigmentleri)
 • %0,5 Sabitleyici (ısı ve ultraviyole ışık etkilerini önler)
 • % 8 Doğal jüt  lif taban (jüt bitkisinin sapından elde edilen lif)

Linolyum zemin kaplama hem kullanışlı olması, hem de estetik olması bakımdan beklentilerinizi kolayca karşılayacak bir kaplama çeşididir.

Linolyum zemin kaplama nedir nerelerde kullanılır?

Linolyum Zemin Kaplama Malzemelerinin Genel Özellikleri

 • Oldukça esnektir.
 • Yağa ve sigara yanıklarına dayanıklıdır.
 • Çok fazla renk seçenekleri vardır.
 • Çevreye zarar vermez.
 • Ekonomiktir.
 • Gürültüyü absorbe eder.
 • Ucuzdur.
 • EN ISO 24011 standardına uygundur.

 Linolyum zemin kaplama nerelerde kullanılır?

Linolyumun iki türü mevcuttur: 

1)Jüt (jüt bitkisinin sapından elde edilen lif) doku üzerinde mermer taklidi boyanmış kalınlığı 2-8 mm arasında değişen nitelikli bir kaplamadır. Desenleri birbirine geçişlidir. Bakteri tutmadıklarından dolayı sağlık kuruluşaları için özellikle elverişlidirler. 

2)Ham maddesi diğer kaplamayla aynı fakat imalatı farklı olan ve 2 mm kalınlığında nitrolak boya ile baskı desenleri olan kaplamadır. 

Linolyum Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

 • Ruloların döşeme işlemi öncesinde monte edilecekleri yerdeki iklim şartlarına uygun hale gelmeleri için minimum 18°C'lik oda sıcaklığında dik olarak en az 24 saat bekletilmesi gerekir ve uygulama esnasında, bu sıcaklık korunmalıdır.
 • Uygulama yapılacak döşemenin sıcaklığı en az 18°C olmalıdır.
 • Uygulama yapılacak mekanın bağıl nem oranı %50 - %60 arasında olmalıdır. 
 • Linolyum karolar düz ve küçük istifler halinde paketlerinin içerisinde depolanmalıdır.
 • Yerden ısıtmalı zeminlerde uygulama yapılacaksa, döşeme yapılmadan önce ısıtma sisteminin çalışıp çalışmadığı test edilmelidir. Isıtma sistemi uygulama başlangıcından 48 saat önce kapatılmalı ve uygulama tamamlandıktan sonra en az 48 saat kapalı kalmalıdır. 

Zemin Hazırlığı : Alt zemin düz, dengeli, temiz, işaretsiz, sağlam, kuru, sert, pürüzsüz olmalı ve neme maruz kalmamalıdır. Emicilik düzeyi kontrol edilerek alt zeminin hazırlanması, kuruluğu ve döşeme prosedürleri, kullanılan ülkedeki yürürlükteki ilgili standarda uygun olarak yapılmalıdır.

Bir tesviye şapı belirlemeden önce, zemin kaplaması döşendikten sonra ne tür bir trafiğe maruz kalacağı kontrol edilmelidir. Standart bir tesviye şapı, özellikle ağır, yoğun, dar tekerlekli araç trafiğine maruz kalacak alanlar için uygun olmayabilir.

Linolyumların Hazırlanması : Rulo/karo halindeki  linolyumlar montajdan 24 saat önce istenilen uzunlukta kesilip, zemine yayılarak veya dik olarak, oda sıcaklığına uygun hale gelmesi için bekletilmelidir.

Kesim aşamasında; kapı aralığı, ek yerleri, ışığın yönü odanın şekli, gibi döşenecek tasarım ayrıntılarına  dikkat edilerek ve karolar dama tahtası deseninde döşenmelidir.

Linolyum Yapıştırılması : Tüm alt zemine linolyum için akrilik (şeffaf plastik) bir yapıştırıcı kullanılmalıdır.

Yapıştırmadan önce, kenar kesici ile linolyumun bir kenarı kesildikten sonra bağlantı yeri işaretleme kalemi ile belirlenip, ikinci kenarı kesilir ve yapıştırdıktan sonra üst üste gelecek şekilde monte edilir.

Ağır bir merdane ile baskı uygulanarak yapıştırma işlemi son bulur.

Kaynak : Montajdan minimum 24 saat sonra, kaynak çubuğu kullanarak tüm zemindeki ek yerlerine oluklar açılır ve kaynak işlemi yapılır.

Süpürgelik Sistemi: Sipariş üzerine özel olarak hazırlanan ve en sık kullanılan sistemdir.

Uygulama Sonrası Önemler : Linolyum döşenmesinden sonra zemin üzerinde 48 ila 72 saat boyunca yürünmemeli, mobilyalar konulmamalı ve taşınmamalıdır. Uygulama yapılan yüzey ilk aşamada kesinlikle yoğun trafiğe maruz bırakılmamalıdır aksi halde yapıştırıcının zemin döşemesinin altından çıkmasına neden olur.

Döşeme sonrası diğer tadilat, inşaat gibi çalışmalar devam edecekse, linolyum kaplamanın zarar görmemesi için sunta veya kontraplakla koruma altına alınmalıdır.

Linolyum zemin kaplama avantajları

Oldukça zengin tasarım seçenekleri arasından tercih edebileceğiniz renk sayısı toplamda 300’den fazladır. Böylelikle belirlenmiş olan dekoratif düzen ve duvarlar ve duvar kağıdı modeli gibi tercih edilmiş renk ve çeşitli dekoratif ayrıntılar neticesinde en uygun tercihi rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

Linolyum-zemin-kaplama-nedir?

Linolyum Zemin Temizlik ve Bakım

Vakumlama, ıslak ve kuru paspaslama yapılabileceği gibi üreticinin tavsiye ettiği cilalar da kullanılabilir. Temizlik esnasında aşırı su kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır.

Linolyum Zemin Kaplama Fiyatları

Linolyum zemin kaplamalarının tercih edilmesindeki bir diğer neden ise oldukça makul maliyet sunmasıdır. Beklenen performans ve estetiği ise fazlasıyla sunmaktadır.

 

Zemin kaplama alanında Ankara'da kalitede adımızı duyurduk. Sizlere yardımcı olmak ve kaliteyle buluşturmak için buradayız. 

Diğer yazılarımız;

- Şeffaf Epoksi Reçine 

- Epoksi ZeminWhatsapp