Her Zemine Uygun Epoksi Zemin Kaplama Modelleri

AnkaraEpoksiZeminKaplama-Her Zemine Uygun Epoksi Zemin Kaplama Modelleri

Her Zemine Uygun Epoksi Zemin Kaplama Modelleri

Epoksi zemin kaplama, epoksi olarak adlandırılan kimyasal malzeme ile zeminlerinin kaplanması işlemidir. Epoksi zemin modelleri hem kaliteli hem de estetik olduğundan dolayı son zamanlarda farklı zemin türlerinde yoğun olarak kullanılır. Hangi çeşit epoksi modelinin belirlenmesinde işlem yapılacak zeminin özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca zeminin hangi amaç doğrultusunda kullanılacak olması da uygulanacak epoksi zemin kaplama modelini belirleyecektir. Epoksi zemin kaplama işlemi yaptırmak istiyorsunuz fakat hangi modelin sizin için uygun olduğuna karar veremiyor iseniz, buyurun yazımıza.

Epoksi Zemin Kaplama Modelleri Nelerdir?

AnkaraEpoksiZeminKaplama-Her Zemine Uygun Epoksi Zemin Kaplama Modelleri

Epoksi zemin modelleri hakkında bilgi vermeden önce epoksi zemin uygulamasının oldukça geniş kullanım alanına sahip olduğunu belirtelim. Garaj zemininden ofis zeminlerine, duvar kaplamalarından özel mekanlara kadar birçok farklı alanda epoksi kullanılabilir.

1.      Dayanıklı Portakal Kabuğu Zemin Kaplama

Portakal kabuğu zemin kaplama, özellikle araç trafiğinin fazla olduğu depo veya işyeri gibi alanlarda tercih edilir. Uygulanan yöntem nedeni ile kaplama sonrası zemin yüzeyi portakal kabuğunu andırır. Kaymalara karşı oldukça etkili olan bu yöntem, ayrıca aşınmalarada dayanıklıdır.

2.      Göz alıcı 3D Epoksi Zemin Kaplama

3 boyutlu epoksi kaplama, sıra dışı ve aynı zamanda gerçekçi görünümü ile oldukça dikkat çeken ve ağırlıklı olarak dekorasyon amaçlı kullanılan bir kaplama çeşididir. 3D epoksi zemin kaplama işleminde seçilen bir resim zemine üç boyutlu olarak işlenir. Görselliğin ön planda olduğu otel, mağaza veya AVM’lerde tercih edilmesinin yanı sıra diğer alanlarda da kullanılabilir.

3.      Şeffaf Epoksi Zemin kaplama

Şeffaf epoksi zemin kaplama, estetik ve dayanıklı olması sebebi ile epoksi zemin kaplama çeşitleri arasında ilk sıralarda yer alır. Uygulama esnasında iki defa astar işlemi gerçekleştirilir ve müteakiben epoksi ile kaplanır. En üst katmanda ise şeffaf epoksi kullanılarak zeminin parlak ve estetik olması sağlanır.

4.      Anti Statik Epoksi Kaplama

Anti-statik epoksi zemin kaplama, çoğunlukla elektrik ile çalışan cihazların yer aldığı iş alanlarında tercih edilir. En önemli özelliği, elektrik akımını toprağa iletmesi ve böylece olası kazaların önüne geçilebilmesini sağlamasıdır.

5.      Kendiliğinden Yayılan (self leveling) Epoksi Kaplama

Self leveling zemin kaplama dayanıklı, hijyenik ve kolay temizlenir. Bu özellikleri onu sağlık, gıda gibi alanlarda ön plana çıkarır.Uygulanışı oldukça hızlıdır, kendiliğinden yayıldığı gibi uygulama sonucunda pürüzsüz bir görüntü elde edilir.Bu uygulama düz olmayan yada yapısı bozulmuş zeminlerin düzleştirilmesi maksadı ilede kullanılabilir.

6.      Epoksi Boya

Epoksi boya, epoksi kaplamadan farklıdır ve lateks akrilikten üretilir. Epoksi zemin kaplamalar, epoksinin katılaşması ile oluşur ve dayanıklıdır. Epoksi boyalar ise kuruma neticesinde son şeklini alır ve kullanımına bağlı olarak erken solup çatlayabilir ve lekelere karşı hassastırlar.

7.      Metalik Epoksi Boya

Metalik epoksi kaplama, diğer zemin kaplama çeşitlerine oranla daha iddialı bir görünüme sahiptir. Renk, desen yelpazesi geniştir ve kullanıldığı zemine derinlik kazandırır.  Bu  kaplama türü ancak alanında uzman kişiler tarafından desenlerin belirlenmesine müteakip yapılabilir.

Epoksi Zemin Kaplama Modelleri Benzerlik ve Farkları

AnkaraEpoksiZeminKaplama-Her Zemine Uygun Epoksi Zemin Kaplama Modelleri

Epoksi zemin kaplama ilk olarak depo, fabrika ve işyeri gibi alanlarda kullanılmış, müteakiben ise kullanımı ofislere, garajlara veya evlerimize kadar yayılmıştır. Epoksi zemin kaplama modellerinin çok tercih edilmesinin ana sebebi bu ürünün özellikle aşınmalara karşı çok dayanıklı ve aynı zamanda estetik bir yapıya sahip olmasıdır. Epoksi modellerini birbirinden ayıran ana unsur kullanıldıkları zemin türüne bağlı olarak üretim ve uygulama tekniklerinin değişmesidir. Örneğin portakal zemin kaplamalar, ucuz ve kabartmalı yüzeyleri nedeni ile fabrika, depo veya işyeri gibi alanlarda tercih edilir. Üç boyutlu epoksi zemin kaplama ise daha çok görselliğin ön planda olduğu AVM, galeri vb. alanlarda kullanılır. Şık, sade ve estetik bir zemin tercih edilmek isteniyor ise bu durumda şeffaf epoksi zemin kaplama veya metalik epoksi boya kullanılabilir. kullanılacak epoksi zemin kaplama modeli mutlaka alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde kaplamaların uzun ömürlü olmayabilirler. Bütün ürünlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak ve kullanacağınız epoksi kaplama çeşitlerine karar vermek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.Whatsapp