Havuz İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Havuz İzolasyonu çalışması kapsamında görülen lacivert taşlar ile sarı lastikli gözlük görülmektedir.

Havuz İzolasyonu Nasıl Yapılır? Havuz Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Bireysel yaşam alanı ya da iş yeri olarak kullanılan yapılarda çevre düzenlemesi adına havuz izolasyonu başta olmak üzere birçok unsur kullanılır. Amaç hem estetik görünüm elde etmek hem de işlevsellik katmaktır. En başta da belirttiğimiz üzere havuz bu noktada en çok tercih edilen seçeneklerden biridir. Hem yüzme hem de süs havuzları birçok yapıda çeşitli amaçlarla yer alır. Bu gibi yerlerde yaşayanların havuz izolasyonu konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da vardır.

Havuzun kirlenmesini önleyen ve suyun kalitesini koruyan izolasyon, enerji tasarrufu sağlar. Bunun yanı sıra bakteri oluşumunu da engeller. Havuz suyu, bu işlem sayesinde çok daha hijyenik ve kullanımı güvenli hale gelir. İyi bir izolasyonla suyun sıcaklığı uzun süre korunur. Havuz sahibi olanlar, bu yöntemi tercih ettikleri takdirde hem daha az bakım ihtiyacı hisseder hem de yaşam alanlarına önemli bir yatırım yapmış olurlar. 

Havuz İzolasyonu Nedir?

Havuz izolasyonu, yaşam alanlarının temizlik ve bakım maliyetlerini düşürmesinden dolayı değerlidir. Bilhassa su kaçaklarından korur ve sızıntıların önüne geçer. Sağlam bir yapı oluşturur. Havuzun su tutma kapasitesini arttırdığı gibi sızdırmaz bir bariyer meydana getirir. 

Yaşam alanlarında havuz bulunanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Özellikle de suyun kalitesini korumak için bahsedilen noktalar oldukça önemlidir. Su sızıntılarının önüne geçmesi ve zemini koruması, havuz izolasyonunun faydaları arasındadır. Böylece kimyasal kullanımı da azaltılabilir. Havuzunun uzun ömürlü olmasını isteyenler için harika bir seçenek olmasıyla beraber maliyet ve bakım açısından da en iyisini vadeder.

Havuz Yalıtım Malzemeleri Şu Şekilde Sıralanabilir (Havuz İzolasyon Malzemesi)

Havuzun inşaatında kullanılan malzemeler suyun dışarı sızmasının önüne geçerler. Epoksi kaplama reçineler, poliüretan kaplamalar ve su yalıtım membranları gibi seçenekler arasından tercih yapılır. Havuzun uzun ömürlü olması ve herhangi bir sızıntıyla karşılaşılmaması adına bunların doğru şekilde kullanılması gereklidir. Söz konusu malzemelerin profesyonel bir ekip tarafından uygulanması, gereklilikten ziyade zorunluluktur. 

Havuz izolasyon malzemesi denildiğinde akla ilk olarak su yalıtım kimyasalları gelir. Yapının dayanıklılığını arttıran bu yöntemi uygulamanın faydalarından şu şekilde bahsedilebilir: 

 • Suyun yapıya sızmasının önüne geçer, dayanıklılığı arttırır. 
 • Bu kimyasallar yalıtım malzemelerine eklenerek dirençli bir bariyer oluşturulur. 
 • Havuz zemini gibi suyun sızabileceği alanlarda kullanılır. 

Yalıtım, izolasyon ve havuz yenileme; yaşam alanı sahiplerine uzun vadede rahatlık sağlar. Isı değişiminin önüne geçilmesi için olmazsa olmaz bir işlemdir. Havuz yalıtım malzemesi seçenekleriyle ilgili ayrıntılı bilgilerse içeriğin devamında yer almaktadır. 

Poliüretan İçerikli Havuz Yalıtım Malzemesi

Poliüretan içerikli havuz yalıtım malzemesi, sıvı formda olmasından dolayı her türlü yüzeye kolay bir şekilde uygulanabilir. Esnek yapısı sayesinde esnemesi ve çatlamanın önüne geçmesi söz konusudur. Çabuk kuruması ve su geçirmez bariyer oluşturmasıyla havuzun ömrünü uzatmayı başarır. 

Poliüretan içerikli yalıtım malzemesi, havuzların uzun ömürlü olacak şekilde sorunsuz kullanılmasını sağlar. Diğer özelliklerinden şu şekilde bahsedilebilir: 

 • Poliüretan UV ışınlarına karşı oldukça dayanıklıdır. 
 • Yalıtımlarda en çok kullanılan malzemelerin başında gelir. 
 • Geniş sıcaklık aralıklarına dayanıklı olması ciddi bir avantajdır. 
 • Kimyasal temizleyiciler ve asitle herhangi bir deformasyon sorunu oluşturmasının önüne geçilir. 

Poliüretan içerikli havuz yalıtımı malzemesi, adından da tahmin edilebileceği üzere iç yüzeylerinin su sızdırmazlığını sağlama işlevine sahiptir. 

Poliüretan Astar

Poliüretan astar; bilhassa metal, plastik, ahşap ve diğer yüzeyler için kullanılan havuz su yalıtımı malzemesi olarak bilinir. Buralardaki küçük çatlakları, pürüzleri doldurması ve düzleştirmesi söz konusudur. Astar boya için iyi bir zemin oluşturur. Bunun yanı sıra yüzeyin dayanıklılığını gözle görülür seviyede arttırır. Bahsi geçen özelliği sayesinde bilhassa boyama işlemlerinde kullanılır. Göze çarpan diğer özellikleri şu şekilde sıralanabilir: 

 • Kimyasal ve mekanik dayanıklılığı bir hayli yüksektir. 
 • Hazır zemine sahip veya şap uygulanmış beton alanlarda fazla verimli olması ciddi bir avantajdır. 
 • Asitlere ve kimyasallara karşı yüksek dayanıklılık vadeden bir malzemedir. Delik, çatlak gibi sorunların tamiratında ve kapatılmasında kullanır. 

Poliüretan astar fiyatlarını belirleyen etmenler arasında ürünün kalitesi ve markası, uygulanacak yüzey, satın alınacak miktar ve işçilik maliyeti yer alır. 

Akrilik İçerikli Su Yalıtım Malzemeleri

En iyi havuz izolasyon malzemesi olarak gösterilen bu ürün, suyun yapılara nüfuz etmesinin önüne geçer. Akrilik esaslı polimerler içermesinden mütevellit uygulandığı yüzeye yapışarak güçlü bir bariyer oluşturur. Esnek yapısı ve dayanıklı oluşuyla dikkat çeker. Su yalıtımı sağlamak adına birçok yaşam alanında yaygın olarak tercih edilir. Sağlığa zararlı kimyasallar barındırmamasıyla da çevre dostu olduğunu gösterir. Diğer özelliklerinden şu şekilde bahsedilebilir: 

 • Kullanıma hazır olarak sunulmasından dolayı hızlı bir şekilde uygulanabilir. 
 • Yüksek elastiklik içermesine ek olarak UV ışınlarına karşı dayanıklıdır. 
 • Havuz haricinde çatı, duvar ve ahşap yalıtımında da kullanılır. 

Akrilik içerikli su yalıtım malzemesi, ısıya karşı oldukça dirençlidir. Süs havuzu izolasyonu ve daha birçok amaç doğrultusunda kullanılır. 

Su Yalıtım Boyası

Duvar, çatı ve terasları suyun zararlı etkilerine karşı korur. En yaygın olarak uygulandığı alanların başında dış cephe yüzeyleri gelir. Yapıyı su ve nemden korumasıyla dikkat çeker. Yaşam alanlarının dayanıklılığını arttırır. Bunun yanı sıra;

 • Su ve beton zemin arasında koruma bariyeri oluşturarak deformasyonların önüne geçer. 
 • Normal boyalardan farklı içeriğe sahip olmasıyla beraber birkaç kat halinde kullanılır. 

Binaları su kaynaklı hasarlardan koruyan havuz yalıtım boyası, yaşam alanlarının ömrünü uzatma özelliğine sahiptir. 

Su Yalıtımı İçin Üretilen Özel Kabarcıklı Sargılar

Su yalıtımı yapabilmek adına kullanılan özel kabarcıklı sargılar, havuz seramik üzeri izolasyon noktasında yararlanılabilecek etkili malzemeler arasında yer alırlar. Kolay kullanılabilir olmalarıyla dikkat çekerler. Kuru havuzun zeminini ve yan yüzeylerini bu malzemeyi kullanarak kaplamak mümkündür. Yüzme havuzlarında iç yüzeylerine yapılacak seramik uygulamasında seramiklerin suya karşı dayanıklı ve dirençli oldukları için tercih edilmeleri söz konusudur. Bunun yanı sıra kenar ve köşe kısımlarında havuz izolasyon bandı kullanarak ekstra destek sağlanabilir. 

Havuz Yalıtım Örtüsü

Dışarıdan gelen kirler ve ısı değişimleri havuzların etkili kullanılabilmesi noktasında problemler oluşmasına yol açabilirler. Yaşam alanı sahipleri, peyzaj mimarları ve çevre mühendisleri söz konusu soruna çözüm bulmak adına yalıtım örtüsü kullanırlar. 

Havuz yalıtım örtüsü, izolasyon için tek başına yeterli değildir. Yalnızca kirleri önlemesi ve buharlaşmanın önüne geçmesi söz konusudur. Havuz izolasyon malzemesi fiyatları ise değişkendir. Farklı markalar ve firmalar tarafından sunulan bu ürünler arasından seçim yapılırken ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmalıdır. 

Havuz izolasyonu çalışmaları kapsamında görünen sarı taşlı yuvarlak bir havuz.

Havuzda En Çok Kullanılan İzolasyon Malzemesi Hangileridir?

Havuzlarda en sık tercih edilen izolasyon materyalleri arasında epoksi kaplama ve havuz membranı yer alır. Her ikisi de dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu için tercih edilir. Havuz membranı, su sızdırmazlığı sağlayarak yapının sürekli olarak kullanılmasını mümkün kılar. Epoksi kaplama da benzer özelliktedir. O da suya dayanıklı bir yüzey oluşturarak dış etkenlerden korur. Epoksi kaplama, farklı renk seçenekleriyle de dikkat çeker. Dolayısıyla estetik açıdan da beklentileri karşılar. 

Havuz izolasyon bandı, su sızdırmazlığını sağlamasıyla beraber kaçaklara da engel olur. Kimyasalların etkisini en aza indirir. Bakım ve temizlik şartlarını kolaylaştırır, yapının uzun süre boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılmasını sağlar. Farklı ebat ve kalınlıklarda üretilen bir üründür. Tüm bu nedenlerden dolayı havuz sahipleri için önemli bir yatırımdır. 

Tüketiciler, havuz izolasyonu malzemeleri arasında tercih yaparken ihtiyaçlarını ve bütçelerini dikkate almalılardır. 

İzolasyon Malzemesi Özellikleri Nelerdir?

İzolasyon malzemesi, genellikle binalarda ve endüstriyel alanlarda kullanılır. Yangına karşı dayanıklı olması, su geçirmez özelliği, yalıtım sağlaması, ses ve sıcaklık geçişini azaltması gibi özellikleri mevcuttur. Kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanan izolasyon malzemesi, çevre dostudur. Binalarda enerji tasarrufu sağlayarak hem doğa hem de yaşam alanı sahipleri için faydalı olduğunu gösterir. İzolasyon malzemelerinden beklenen genel özelliklerinden şu şekilde bahsedilebilir: 

 • Yapı sektöründe çok fazla izolasyon malzemesi yer alsa da belirlenen standartlara uygun olanlar kullanılır. Bu tür ürünlerin hem uzun ömürlü hem de kolay uygulanabilir nitelikte olması gereklidir. 
 • İzolasyon malzemesinin, ısı iletim katsayısı minimum seviyede olmalıdır. 
 • Kullanılacak materyalin hem bütçe dostu hem de kaliteli bir ürün olması gerekir. 
 • Negatif su basıncına dayanıklı, doğa olaylarından olabilecek minimum şekilde etkilenen bir ürüne ihtiyaç duyulur. 
 • Ürün hafif yapıda olmalıdır. Haşere ve parazit barındırmamalı ve kötü kokusuyla rahatsızlık vermemelidir. 
 • İzolasyon malzemesinin doğru şekilde uygulanması havuzların ömrünü artırır. Bunun yanı sıra ürünün yanmayan özellikte olması da bir diğer gerekliliktir. 
 • Sağlam ve esnek yapıda, zorlu hava şartlarından hiçbir şekilde etkilenmeyen izolasyon malzemesi, başta yüzme havuzları olmak üzere birçok yerde kullanılabilir. 
 • Ürünün boy ve ağırlık oranları sabit olmalıdır. Söz konusu husus, mevsim geçiş dönemlerinde sıcaklık ve soğukluk seviyelerine dayanmasını mümkün kılar. 

İzolasyon malzemesi kullanılan ortamlarda enerji tasarrufu sağlanır. Elektrik ve mekanik sistemlerinden faydalanma oranı azaltılır. Binanın maliyetinin sadece yüzde beşine etki etmesiyle avantajlı olduğunu gösterir. Bunun yanı sıra enerji kesintilerini azaltma, iç hava kalitesini koruma, dış ortamdan gelen gürültüleri minimuma indirme gibi farklı özellikleri de mevcuttur. 

Havuz İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Havuz izolasyonu, yaşam alanlarında daha rahat etmek isteyenler için olmazsa olmaz bir seçenektir. Bu işlem için özel su yalıtım malzemelerine ihtiyaç duyulur. Onlar kullanılarak havuzun duvar, taban ve kenarları kaplanır. Söz konusu malzemeler, genellikle epoksi ya da poliüretan esaslı sıvı ve su geçirmez membranlar olabilirler. 

Havuz izolasyonu için malzeme seçerken öncelikli olarak su yalıtım nitelikleri, iyi yapışma özelliğinin olup olmadığı, dayanıklılık seviyesi gibi hususlar dikkate alınmalıdır. Bunun yanı sıra uygulama kısmı da fazlasıyla önemlidir. Malzemelerden doğru bir şekilde faydalanıldığı takdirde havuzun su kaçırmasının önüne geçilir. Söz konusu işlem, uzman ekipler tarafından gerçekleştirilmelidir. Sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanması halinde havuzun uzun ömürlü olması ve su kaçakları gibi sorunların ortadan kalkması sağlanır.

İşlem sırasında su yalıtım harçları kullanılmalıdır. Bu sayede, beton yüzeylerde suyun nüfuz etmesinin önüne geçilir. Havuz izolasyonu esnasında pozitif su yalıtım uygulamasının hemen ardından alkali cam elyaf donatı filesi ile desteklenmelidir. Beton yüzeyin güçlenmesi ve suyun sızmasının önlenmesi adına bu tür bir aksiyon almak şart haline gelir. 

Havuz izolasyonu sırasında sızıntının veya kaçağın olduğu noktalar risklidir. Söz konusu noktalarda meydana gelebilecek çatlaklar, bozulmalar ve delikler, suyun dışarı sızmasına ve çevredeki yapılara zarar vermesine neden olabilirler. Bunun yanı sıra diğer riskli noktalar birinci katlardır. Bahsedilen alanlarda nem problemleri ve su sızıntısı gibi sorunlara rastlanma ihtimali mevcuttur. Havuz izolasyonunda riskli noktalar birinci kat olarak gösterilse de doğru malzeme ve uzman bir uygulama sayesinde bu sorunun da önüne geçilir.

Havuz izolasyonu çalışmaları kapsamında ustanın yaptığı tamiratı görüyoruz.

Bazı İzolasyon Yöntemleri Nelerdir?

Birden çok havuz izolasyonu yöntemi vardır. Hangisinin tercih edileceğine karar verilirken birtakım hususlara bakılmalıdır. Beton yapıdaki duvar ve zemin birleşim yerleri gibi özel noktalar sızdırmazlık açısından zayıftır. Ayrıca betonarmede oluşabilecek çatlaklar gibi farklı problemler ortaya çıkabilir. Bunun nedenleri arasında yanlış malzeme seçimi, mühendislik hataları, termal genleşme ve büzülme yer alır. Bazı izolasyon yöntemlerinden şu şekilde bahsedilebilir:

 • Her şeyden önce, işlemden evvel havuz tamamen boşaltılmalıdır. Yüzeylerin tamamen kuru olup olmadığına bakılmalıdır. Gerekli olduğu takdirde havuz yüzeyinde detaylı bir temizlik gerçekleştirilmelidir. 
 • Yüzeye astar uygulaması yapılarak ilk önemli adım atılmalıdır. 
 • Uzman ekip, astarın kurumasını bir gün boyunca beklemelidir. 
 • Havuz zeminine gerekli basınç ve sıcaklıktaki izolasyon malzemeleri çekilmelidir. 
 • En son aşamada astar olarak bir kat su yalıtım boyası çekilerek sürece son verilmelidir. 

Farklı havuz izolasyon yöntemleri de mevcuttur. Onlardan birisi de aşağıdaki gibi özetlenebilir:

 • İlk etapta, havuz tamamen boşaltılmalıdır. Bilhassa tüm seramik kaplamaların sökülmesi gereklidir. 
 • Yüzeydeki seramik yapıştırıcılarının da temizlenmesi önemli bir husustur. 
 • Havuzdaki dışarıdan fark edilebilecek türden çatlak ve deliklere gerekli malzemeler aracılığıyla sıva yapılmalıdır. 
 • Ardından izolasyon harçları bir katman yatay ve dikey şeklinde uygulanmalıdır. 
 • Bu süreçte bilhassa kenar ve köşelerin yalıtım destekleyici malzemelerle takviye edilmesi şarttır. Söz konusu bölgelerde ciddi bir sızdırma riski vardır. 
 • Tüm bu işlemlerin tamamlanmasının ardından havuzun kuruması için bir hafta beklenmelidir. Ardından, sızdırma testi yapılmalıdır. Herhangi bir sorun olmadığı takdirde kaplamalar yapılarak havuz tamamen hazır hale getirilebilir. 

Yaşam alanı sahipleri, bazı durumlarda havuzu boşaltmadan izolasyon işlemini gerçekleştirmek isteyebilirler. Söz konusu hallerde yalıtım örtüsüne ihtiyaç duyulur. Bu ürün, hem ısıya hem de UV ışınlarına dayanıklıdır. Yalıtım örtüsü, havuzu dışarıdan gelebilecek toz ve pisliklere karşı korur. 

İzolasyon İşlemi Yapmak İstiyorsanız İzlemeniz Gereken Adımlar Nelerdir?

İzolasyon işlemini kimseden destek almadan tek başınıza yapmanız da mümkündür. Bu süreçte takip edilmesi gereken aşamalar ve dikkate alınması gereken hususlar şu şekilde özetlenebilir: 

 • Havuzun tüm suyu boşaltılmalıdır. 
 • Özel kabarcık sargı rulo malzeme satın alınmalı ve havuzun yüzeylerine dıştan tutturulmalıdır. 
 • İzolasyon işlemine maruz kalan havuzun ölçülerine göre duvarına ya da tabanına tutturulabilir. Bunun yanı sıra kenar ve köşelerin de keskin bir aletle kesilmesi şarttır. 
 • Piyasada havuz izolasyonu için özel olarak üretilen klips veya alüminyum bant vardır. İşlemler sırasında bunlardan yararlanılabilir. 

Söz konusu süreçte havuz yalıtım örtüleri de kullanıldığı takdirde ısı koruması daha yüksek olur. Uzun ömürlü ve dayanıklı izolasyon için kurallara harfiyen uyulmalıdır. 

Su Yalıtım Boyası Nedir?

Su yalıtım boyası, özel bir ürün olmasıyla beraber iç ve dış yüzeylerde kullanılır. Banyo, teras, mutfak ve çatı gibi alanlar için uygundur. Adından da tahmin edilebileceği üzere su geçirmezlik özelliğine sahiptir. 

Yalıtım boyası sayesinde nem, mantar ve küf gibi sorunların önüne geçilir. Bunun yanı sıra söz konusu ürünün yapıya ek bir katman sağlayarak uzun ömürlü yüzey koruma sağladığı da aşikardır. Betonarme duvar ve zemin tek başına su sızıntısını önlemekte yetersiz kalırsa bu üründen yararlanılabilir. 

Mineral esaslı ve çözücü bazlı olmak üzere farklı tiplerde bulunan su yalıtım boyası, cephe ürünlerine kıyasla dekorasyon amacıyla kullanılmaz. Su basıncına, zemin suyu sızıntılarına karşı dirençlidir. Ne kadar etkili olduğu; uygulama yöntemine, katman sayısına ve malzemenin kalitesine bağlıdır. Son olarak, yüzeye iki kat halinde uygulanması söz konusudur. 

Su Yalıtım Boyası Nasıl Uygulanır?

Su yalıtım boyasının en etkili olduğu alan yüzme havuzlarıdır. Bu yapılarda çok fazla işe yararlar. Havuzun tabanı ve duvarları üzerine uygulandığı takdirde suyun sızmasının önüne geçer. Bunun yanı sıra güneş ışığına ve kimyasallara karşı dayanıklıdır. Havuzdaki suyun çok uzun süre boyunca temiz kalmasını mümkün kılar. Kenar ve zemin suyu basıncı maruz kalacak yüzme havuzlarında fazlasıyla etkilidir. Uygulanması sırasında profesyonellerden yardım alınmalıdır. Söz konusu süreci şu şekilde özetlemek mümkündür:

 • Sıvanın tam kurumasına ve sabitlenmesine dikkat edilmelidir. Islak ve nemli yüzeylerde uygulama yapıldığı takdirde verimli sonuçlar alınmaz. 
 • Sıvanın kurumasının ardından yüzeylerde herhangi bir çatlak ya da pürüz bulunmadığı teyit edilmelidir. 
 • Su yalıtım boyası, marka ve yoğunluk açısından farklılık gösterir. Tüketiciler, satın almış oldukları ürünün kullanım talimatlarını dikkatli bir şekilde okumalılardır. Bilhassa inceltme miktarı dikkate alınarak boya üzerinde gerekli işlemler yapılmalıdır. 
 • Fırça veya rulo yardımıyla boyanın her yere eşit miktarda yayıldığından emin olunmalıdır. Özellikle de köşe ve kenarlarda çok daha dikkatli bir şekilde hareket edilmelidir. 

Tüketicilerin her uygulama arasında 24 saat beklemeleri gerekir. Aşırı sıcak ve rutubetli alanlarda yapılması asla önerilmez. En uygun sıcaklık, 5 ile 35 derece arasındadır.

Havuz izolasyonu çalışmaları kapsamında görünen şezlong ve şemsiye görünüyor.

Eski Boyalı Yüzeylerde Su Yalıtım Boyası Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Eski ve boyanmış yapılara su yalıtım boyası uygularken ilk olarak ortamdaki her türlü toz, leke, kalıntı ve pürüzler temizlenmelidir. Zımpara ve sıyırma gibi işlemlere başvurulabilir. Bunun yanı sıra çatlaklar varsa macun yardımıyla kapatılmalıdır. Uygulama yapılacak alan, tamamen kuru olmalıdır. Deliklerin doldurulması ve köşelerin desteklenmesi gereklidir. Sonraki aşamadaysa boyanın kullanım kılavuzunda yer alan talimatlara uygun olarak hareket edilmelidir.

Yalıtım Boyası Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yalıtım boyası uygulama süreci kritiktir. İşlemlerden tam anlamıyla verim almak adına dikkat edilmesi gereken hususlardan şu şekilde bahsedilebilir: 

 • İlk olarak, boyanın homojen bir şekilde karıştığından emin olunmalıdır. 
 • Aşırı sıcak ya da rutubetli alanlar bu işlem için uygun değildir. 
 • Yoğun güneş olduğunda veya yağmurlu zamanlarda uygulanması doğru bir karar olmaz.  
 • Yalnızca ilk kat inceltilerek kullanılmalıdır. 
 • İşlemden tam anlamıyla verim almak için boyama işlemleri 90 derecelik açıyla gerçekleştirilmelidir. 
 • Yalıtım boyası, uygun saklama koşullarında iki yıl dayanabilir. 

Yukarıdaki hususlara dikkat edenler, havuz izolasyonu sürecinden başarıyla ayrılabilirler. Artan boyalarsa güneş görmeyen ve nem oranı düşük bir alanda muhafaza edilebilir.

Havuz Betonu Nasıl Olmalı?

Havuz betonu, su geçirmez özelliği ve dayanıklı oluşuyla ön plana çıkmalıdır. Çimentonun kalitesi ve oranı doğru seçilmelidir. Beton, yeterli miktarda suyla karıştırılmalı ve homojen bir şekilde hazırlanmalıdır. Buna ek olarak bu süreçte aşağıdaki detaylara da dikkat edilmelidir: 

 • İmar ve ruhsatla ilgili hususlar gözden kaçırılmamalıdır. 
 • Alt zeminin beton dökümü için uygun olmadığı hallerde gerekli önlemler alınmalıdır. 
 • Drenaj ve altyapı sistemine dikkat etmek, bir gereklilikten ziyade zorunluluktur. 
 • Beton malzeme, su sızdırmaz katkılı olmalıdır. 

Havuz betonu, izolasyon açısından oldukça önemlidir. Giderler, filtrelemeler ve diğer gerekli alanların açık bırakılması şarttır. 

Havuz İzolasyon Malzemesi Fiyatları Nasıl Olmalı?

Havuz izolasyonu, en doğru malzemeler kullanılarak gerçekleştirilmelidir. Önemli noktalardan birinci kat su seviyesinin istikrarlı bir şekilde korunması da sürecin başarılı olup olmadığını belirler. Farklı bir deyişle havuzun hijyenik ve sağlıklı bir şekilde kalmasını hedefleyen seçenektir. 

Birçok kişi, havuz izolasyon malzemesi fiyatlarını merak eder. Polimer esaslı olan bu ürünlerin su geçirmez nitelikte oldukları aşikardır. Fiyatlarıysa tahmin edilebileceği üzere malzemenin cinsine, markasına ve kalitesine göre farklılık gösterir. Bunun yanı sıra havuzun boyutu ve yapılacak işin detayları da maliyeti etkiler. 

Ankara Epoksi Zemin Kaplama firmamız, uzman ve tecrübeli ekibimizle havuz izolasyonu konusunda en iyi hizmeti uygun fiyatlarla sunar. Yaşam alanlarını daha değerli hale getirmek isteyenler diledikleri zaman iletişime geçebilirler.

Havuz izolasyonu çalışmaları kapsamında görünen beyaz taşlı oval havuz görünüyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Havuz İçi Ne ile Sıvanır?

Havuz içi, genellikle suya dayanıklı ve kaymaz nitelikteki seramik ya da mozaik fayanslarla sıvanır. Söz konusu malzemeler, hem dayanıklı hem de bakım ve temizliği bir hayli kolay olan seçeneklerdir. Bunun yanı sıra farklı renk ve desen seçenekleriyle dekoratif bir görünüm vadederler.

En İyi İzolasyon Malzemesi Nedir?

Poliüretan köpük en iyi izolasyon malzemesi olarak bilinir. Su yalıtımını sağlayan bir üründür. Yangına karşı dirençli oluşuyla da dikkat çeker. 

En İyi Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Negatif su basıncına (zemin suyu basıncı) maruz kalan yüzme havuzlarında yalıtım yapıldığı takdirde bu sorunun üstesinden gelinir. Bu süreçte, en doğru malzemeler seçilmelidir. Binanın türü, bölgenin iklim şartları ve su basınç seviyesi gibi faktörler dikkate alınmalıdır. Bunun yanı sıra uygulama yapılacak yüzeyin kuru, temiz ve düzgün olması da şarttır. 

En İyi Havuz İzolasyon Malzemesi Hangisidir?

En iyi havuz izolasyon malzemesi, genellikle yapıların beton duvarlarına uygulanan su yalıtım membranlarıdır. Bu ürün, esnek olmakla beraber uzun ömürlü bir koruma vadeder. 

Su Kaçıran Havuza Ne Yapılır?

Bir havuzda su kaçırma durumu olduğu takdirde ilk olarak bölgede detaylı bir inceleme gerçekleştirilmelidir. Bu sorunun nereden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Sonrasında profesyonel bir ekip devreye girmeli, gerekli tadilat işlemleri eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Söz konusu işlem sırasında havuzun içerisindeki suyun tamamen boşaltılması gerekebilir.Whatsapp