Fayans Üzeri Epoksi Boya ve Zemin Kaplama Uygulaması

Fayans Üzeri Epoksi Boya

Fayans Üzeri Epoksi Boya ve Zemin Kaplama Uygulaması

Fayans üzeri epoksi boya uygulamasıyla ev ve ofis gibi alanlardaki dekorasyonu kolayca yenilemek mümkündür. Özellikle eski modele sahip olan ve renk uyumluluğu bulunmayan fayanslar, epoksi boyama seçeneğiyle kolaylıkla değiştirilebilir. 

Geri dönüşümü destekleyen ve çok az zahmetle daha uygun fiyatlara yaşam alanlarını yenilemenizi sağlayan epoksi boyalar, dayanıklılığıyla da dikkat çeker. Her tarza uygun renk seçeneğiyle zenginleşen epoksi boya uygulaması hakkında merak ettiğiniz konularının cevaplarını, yazımızda yer alan başlıkları inceleyerek bulabilirsiniz. 

Fayans Üzerine Epoksi Uygulaması

Dayanıklı bir işlem olan fayans üzeri epoksi boya uygulaması, kaplama olarak da değerlendirilir. Fayansların seramik ya da granit gibi malzemeler kullanılarak hazırlanması bu ürünlerin yüzeyine parlak bir görünüm kazandırır. Kaygan ve pürüzsüz yapıda olan fayanslar, boya gibi malzemelerle kaplanmaya uygun değildir. Ancak epoksi ile hazırlanan boyaların daha yoğun ve kıvamlı bir yapıda olması fayanslara uzun ömürlü renkler kazandırır. 

Fayans üzeri işlemlerde dayanıklılık dikkate alındığından epoksi ile yapılan uygulamalarda aşınma problemiyle karşılaşılmaz. Ahşap, seramik, taş ve beton gibi sayısız materyalle uyumlu olan epoksi malzeme, zeminde yeni bir fayansın kullanıldığı hissini oluşturur. İç ve dış mekânlarda yer alan fayans kaplamalarında kullanıma uygun olan epoksi boyalar, suya karşı yüksek dayanıklılık gösterir. Reçine kıvamına sahip olan epoksi malzeme, isteğe göre şeffaf ya da farklı renklerde hazırlanabilir. 

Zeminde kullanılan tüm fayanslarda tercih edilebilen epoksi boyama işlemi, aşınmalara karşı dayanıklı bir tabaka meydana getirir. Oluşan tabaka gerekli süre boyunca kurutulduktan sonra fayanslar istenen renklere kavuşur.

Fayans Üzerine Epoksi Uygulanır mı?

Farklı zemin türlerinde tercih edilebilen fayans üzeri epoksi boya uygulaması için mevcut materyallerin özellikleri dikkate alınır. Eğer zeminde yer alan fayanslarda pütürlü bir yapı bulunuyorsa doğrudan epoksi uygulaması yapılamaz. Uygun yapıda olan fayansların üst katmanını düzenlemek için taşlama makinesi kullanılarak törpüleme işlemi gerçekleştirilebilir. Bu sayede yüzeydeki pürüzlü ve aşırı kaygan katman ortadan kalkmış olur. 

Zeminin boyayı tutacak hâle gelmesinin ardından fayans üzerine epoksi uygulamasına geçilir. Ancak taşlama makinesine karşı dayanıklı olmayan ve boya tutmayan fayans türlerinde uygulama öncesi sökme yapılması daha idealdir. Sorunlu fayansların sökülmesinin ardından açıkta kalan zemine epoksi uygulaması yapılarak daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir sonuç almak mümkündür. Uygun zemin türünün belirlenmesi için profesyonel bir ekipten destek talep ederek sürecin tüm planlamasını yaptırabilirsiniz. 

Fayans üzeri epoksi boya yapar beyaz zemin üzerine elinde fırça olan erkek.

Fayans Sökmeden Epoksi Mümkün mü?

Fayans üzeri epoksi boya işlemi uygun zeminlere doğrudan uygulanır. İstenen tüm zemin türlerinde kullanılabilen epoksi boyalar, kırma ve sökme gibi işlemlere olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Kırık ve benzeri deformesi bulunmayan ve epoksiye uygun olan fayanslar, hiçbir müdahaleye gerek kalmadan kaplanabilir. 

Epoksi boyama uygulamasında öne çıkan temel kriter, reçine yapının sabitlenebileceği bir zemindir. Epoksinin dağılmayan kıvamlı yapısı, birçok zeminde uygulamayı kolaylaştırır. Özellikle yenilemesi zor ve masraflı olan fayans kaplamalara bakım yapmak için yoğun kıvamlı epoksi boyalardan destek alınabilir. 

Yapışkan olmasıyla da bilinen epoksi malzeme, istenen yöne doğru kolaylıkla evrilebilir. Zemindeki tüm noktalara kısa sürede uygulanabilen epoksi boya, pürüzsüz bir görünüm oluşturur. Kuruduktan sonra esnek bir yapıya sahip olan epoksi zemin kaplama işlemi, düz ya da desenli renklerle uygulanabilir. Özellikle granit görünümü oluşturan benekli epoksi uygulaması ile ev ve işyeri gibi ortamlara modern bir dokunuş kazandırabilirsiniz. 

Epoksi Uygulaması Yapılırken Nasıl Bir Zemin Gerekir?

Fayans üzeri epoksi boya uygulamasını zemini sökmeden yapmak mümkündür. Fayanslara hiçbir işlem uygulamadan epoksi kaplamasının yapılabilmesi için aşağıdaki kriterler dikkate alınır:

  • Epoksi kaplama işlemi için zeminin düz ve pürüzsüz olması gerekir. 
  • Pürüzü bulunan zeminlerde taşlama makinesine uyumluluk dikkate alınır. 
  • Alt ve üst katman arasında bağlantı olan fayans türleri, epoksi boya işlemine uygundur. 
  • Fayans üzerinde çatlak ve kırık gibi problemlerin bulunmaması gerekir. 
  • Fayans arasında yer alan derzlerin tamamen temizlenmiş olması gerekir. 

Uygulama yapılacak fayansın üzeri incelendikten sonra fazlalık ve pütür oluşturan tüm detaylar temizlenmelidir. 

Fayans üzeri epoksi boya işlemi yapılır zeminde ki fırça ile.

Fayansa Epoksi Uygulama Fiyatları Nasıldır?

Farklı özelliklere sahip olan ve her zemine uygulanabilen fayans üzeri epoksi boya işlemi, çeşitli kriterlere göre fiyatlandırılır. İşlem için belirlenen zeminin özelliklerine ve boyutuna bağlı olarak uygulamanın fiyat aralığı değişiklik gösterir. Modern ve pürüzsüz bir görünüm oluşturan fayans üzerine epoksi kaplama işlemlerinde ek uygulamanın olup olmadığı da dikkate alınır. Eğer kırma ya da taşlama gibi uygulamalara ihtiyaç duyulmazsa oldukça düşük bir maliyetle yaşam alanlarını yenileyebilirsiniz.

Epoksi boya ile ilgili detaylı bilgi almak için  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Alanında uzman ekipler tarafından uygulanan fayans üzeri epoksi boya uygulaması, mekânın genişliğine göre farklı sürelerde tamamlanır. Genellikle tek kat sonrasında kurumaya bırakılan ve kullanıma hazır olan epoksi boya işlemlerinde, ölçüye göre fiyat verildiğini unutmamalısınız. Ankara Epoksi Zemin Kaplama firması olarak bizimle hemen iletişime geçin uygun fiyatlardan yararlanın.

 Whatsapp