Epoksi Reçine Sararır Mı? Epoksi Reçine Özellikleri

Epoksi Reçine Sararır Mı? Epoksi Recine Nasıl Yapılır?

EPOKSİ REÇİNE SARARIR MI?

1- Epoksi Reçine Nasıl Yapılır?

Epoksi reçine; Epoksi maddesine ,komponentin eklenerek ve Bifenol A ve Epiklorhidridin denilen iki bileşiğin karışımıyla elde edilir. Bu bileşenler dolgu maddesi olarak kullanılır. Dolgu maddeleri, epoksi içerisindeki kimyasalların ve katkı maddelerinin derecesini uygun duruma getirir ve epoksinin özelliklerini ortaya çıkarır.

Epoksi Reçine Nasıl Yapılır?

Epoksi reçene, dünyada ileri teknolojiye sahip bir bileşim olarak kabul edilir. Epoksi reçine, epoksi yapıştırıcının ana bileşenidir. Epoksi reçine elde etmek için bileşenlere sertleştiriciler ilave edilmektedir. Epoksi reçine elde etmek için, polietilen poliamin, trietilen tetramin ve anhidrit sertleştirici bileşenler kullanılmaktadır. Epoksit sertleştirici ile karıştırıldığında, kullanılan malzemelerin molekülleri birleşir, her türlü mekanik ve kimyasal etkilere karşı güçlü bir madde elde edilir. Epoksi dayanıklı ve uzun ömürlü bir malzemedir. Epoksi ürünleri geri dönüşüm özelliği olmayan sentetik maddelerden oluşur.

2- Epoksi Reçine Özellikleri

 1. Epoksi, kalitesi dikkate alındığında daha ekonomiktir.
 2. Epoksi, uygulandığı alanlarda estetik bir görüntü verir.
 3. Temizliği daha kolay ve hijyeniktir.
 4. Epoksi, sürtünme aşınma ve eskimeye karşı daha dayanıklıdır.
 5. Yağa ve kimyasal etkilere karşı direnç düzeyi çok yüksektir.
 6. Kayma yapmaz, herhangi bir kokuya sebep olmaz ve bileşenlerinde solvent bulunmaz.
 7. Uygulandığı alanlarda, uzun süre dayanabilir yani direnci çok yüksektir. Darbelere ve kimyasallara karşı direnci çok yüksek olduğu için daha çok tercih edilmektedir.
 8. Diğer yapı malzemelerine göre sağlık açısında daha güvenilirdir.

3- Epoksi Reçine Zararlı mı?

Epoksi ve epoksi reçinenin yapısı ve üretim aşamaları incelendiğinde zararlı kimyasallar salgılamaktadır. Ancak diğer tüm yapı malzemelerinde de aynı durum geçerlidir. Bu kimyasallar üretim sırasındaki donma aşamasından sonra sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmazlar. Epoksi reçine ile üretilmiş ürünler kanserojen gaz salgılamazlar.

Epoksi Reçine Sararır Mı?

Ancak sağlık açısından, solventli epoksi risk oluşturmaktadır. Solventsiz epoksi insan sağlığı açısından herhangi bir risk oluşturmaz. Solventler kimya sanayinde çözücü madde olarak kullanılan kimyasal bir maddedir.

Epoksi reçine üçe ayrılır;

 1. Solventli epoksi reçine
 2. Solventsiz epoksi reçine
 3. Su bazlı epoksi reçine

Solvent içeren ürünlerin, insan sağlığına zararlı olduğu bilimsel araştırmalarla tespit edilmiştir. Bu nedenle bu ürünlerin tecrübeli ve profesyonel kişiler tarafından kullanılması gerekmektedir.  Su bazlı epoksi reçinelerin, insan sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi olamadığı için kullanılması gerekmektedir.

4- Epoksi Reçine Sararma Yapar mı?

Epoksi ürünlerin, doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında sararma yaptığı görülmektedir. Pigmentli epoksilerde, renk bozulması ve renklerde açılmalar olabilir. Ayrıca, berrak epoksilerde ise sararma meydana gelir ve renklerde bulutlanmalar görülebilir.

 Epoksi türü ürünlerin, sararmasını engellemek için lateks, üretanlar ve  poliaspartiklerle kaplanır. Bu kaplama sonucunda epoksi reçinenin renk ve parlaklığı korunmuş olur. Epoksi reçinelerin farklı uygulama versiyonları olduğu unutulmamalıdır. Epoksi reçinelerin sararma yapmayan dış ve iç şartlara dayanıklı sağlık açısında uygun solventsiz ürünleri kullanılmalıdır. .Ayrıca şeffaf epoksiler güneş ışığına dayanıklı ve sararma yapmazlar. Sağlık açısından da sorun oluşturmazlar.

Epoksi ve epoksi reçineli ürünleri kalitesinin birbirinde farklı olduğu bilinmelidir. Farklı türde epoksi malzemeleri üretilmektedir. Kaliteli epoksi ve epoksi reçinelerin sararma yapması mümkün değildir.

Ankara'da epoksi zemin veya epoksi reçine ile ilgili kaliteli işçilik ile tanışmak isterseniz, lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Tavsiye Yazılar

https://www.ankaraepoksizeminkaplama.com/duvar-epoksi-uygulamalari

https://www.ankaraepoksizeminkaplama.com/3d-epoksi-zemin-kaplama

https://www.ankaraepoksizeminkaplama.com/dekoratif-epoksi-zemin-kaplama

 

 Whatsapp