Epoksi Reçine Ne İşe Yarar?

Epoksi Reçine Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?

Epoksi Reçine Ne İşe Yarar?

1- Epoksi Reçine Nedir?

Epoksi reçine, yapıştırma gücü kuvvetli, kimyasal maddelere karşı dayanıklı, kullanıldığı alanlarda uzun süre dayanıklı bir üründür. Dayanıklı ve güçlü bir yapıştırıcı olması nedeniyle her alanda kullanılmaktadır. Asid, su ve alkaliye karşı yüksek dirence sahiptir. Ayrıca yüksek yapıştırma gücü olan her türlü aşınmaya karşı dirençli ve uzun ömürlü olan plastik bir malzeme olarak değerlendirilir.

Epoksi reçinelerin geneli petrolden türetilir. Oda sıcaklığına uyum saglar. Epoksi reçinenin kürlenmesi sertleştirici madde ile reasiyona girdiğinde gerçekleşir. Bifenol ve epiklorhidridind gibi iki komponentin karıştırılşmasıyla elde edilir. Benzersiz bir yapıştırıcı malzeme olan epoksi reçine yavaş yavaş sertleşir ve neme karşı dayanıklı bir kimyasaldır. Yalıtımının güçlü olması en önemli özelliğidir.

2- Epoksi Reçine Nerelerde Kullanılır?

Epoksi reçine, kuvvetli ve dayanıklı bir yapıştırıcı olması nedeniyle kullanım alanı oldukça geniştir.

Epoksi Reçine Kullanım Alanları Nerelerdir?

 

- Endüstriyel kaplamalarda ve dekorasyon uygulamalarında

- İnşaat alanında ve fiber takviyeli plastiklerde

- Kaymaz kaplama yapımında

- Genel amaçlı yapıştırıcı olarak

- Elektrik izolatörleri, elektronik ve elektrikli bileşenlerde

- Müzik aletleri ve spor araçları üretiminde

- Otomotiv, uzay ve havacılık sanayisinde

Ayrıca epoksi reçine; rüzgâr türbinlerinde, güneş panellerinde, deniz taşıtlarında, metrolarda ve birçok yerde yapıştırma malzemesi veya yüzey kaplama malzemesi olarak kullanıldığı görülmektedir. Epoksi reçinenin, yüzey ve zemin kaplamalarında yoğun kullanıldığı görülmektedir. Beton zeminler fazla dayanıklı olmadığı için özellikle fabrika ve depo gibi alanlarda reçineli zemin ve yüzey kaplamaları kullanılmalıdır. Epoksi, kullanıldığı alanlarda, hızlı kuruması ve kullanıldığı alanın derinliklerine yapışabilmesi nedeniyle güvenli bir şekilde tercih edilmektedir.

Epoksi ile estetik masa ve sehpa yapabilmek oldukça cazip gelmektedir. Ayrıca kumaş, ahşap ve cam gibi malzemelerde epoksi reçine kullanılarak, kalite ve görsel açıdan tercih edilen ürünler elde edilmektedir.

Epoksiler hayatımızı kolaylaştıran malzemelerdir. Herkes epoksi kullanabilir. Ancak estetik bir ürün elde etmek için tecrübeli ve sanatsal yönden yeterli düzeyde olmak gerekmektedir. Epoksi reçine, kimyasal bir ürün olmasına rağmen insan sağlığına herhangi bir zararı yoktur.

3- Epoksi Reçine Özellikleri Nelerdir?

- Fiziksel ve kimyasal etkilere karşı dayanıklılığı yüksektir.

- Zemin ve yüzeylere kolaylıkla uygulanabilir. Aşınma yapmaz ,kullanım süresi oldukça uzundur.

- Hijyenik ve kolay temizlenir. Çok güçlü bir yapıştırıcıdır.

- Şeffaf bir yapısı vardır.

- Kesinlikle sararma yapmaz.

- Aşınma ve çizilmelere karşı dayanıklıdır.

- Yanıcı özelliği olmayan, sert ve sağlam bir üründür.

4- Epoksi Reçine Sararma Yapar Mı?

Epoksi doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında sararma yapar. Pigmentli epoksilerde, renk bozulması ve renklerde açılmalar olabilir. Bununla beraber, berrak epoksilerde ise sararma meydana gelir ve renklerde bulutlanmalar görülebilir.

Epoksilerin sararmasını engellemek için lateks,üretanlar ve  poliaspartiklerle kaplanır.Bu sayede epoksi reçinenin renk ve parlaklığı korunmuş olur. Epoksi reçinelerin farklı uygulama versiyonları olduğu unutulmamalıdır ve sararma yapmayan dış ve iç şartlara dayanıklı ürünleri tercih edilmelidir. Epoksi reçinenin Ankara'daki adresi olan Ankara Epoksi Zemin Kaplama ile iletişime geçerek kaliteli işçilik ve en trend epoksi kaplama modellerini alabilirsiniz.

 Tavsiye Yazılar

 

 Whatsapp