Epoksi Kaplama Ne Kadar Sürede Kurur?

Epoksi Kaplama Ne Kadar Sürede Kurur? Epoksi kuruma süresi

EPOKSİ KAPLAMA NE KADAR SÜREDE KURUR?

Epoksi reçinelerin kuruma süresi ile ilgili net bir cevap vermek mümkün değildir. Öncelikle  kuruma süresi kullandığınız reçine türüne ve markasına göre değişecektir. Bu bilgiler üretici firma  tarafından size sunulmalıdır. Ayrıca epoksinin uygulama yapıldığı ürüne(zemin, duvar, süs eşyası  vb) göre bu süre değişiklik gösterecektir.

Ancak tüm epoksi çeşitleri ve uygulama alanlarına göre genellikle 24 saat içinde kurumuş olur. Bu süre uygulama yapılan ürün, zemin ve epoksi çeşidine göre en fazla 72 saate kadar uzayabilir. Bu konuda en önemli husus kuruma süresi ne kadar olursa olsun zımparalamaya başlamadan önce reçinenin tamamen sertleşmesine izin verilmelidir. Epoksinin tamamen sertleşmesine izin verilmezse, projeniz yüzey kirlenmesine eğilimli olacaktır. Bu durum da lekelenmeye, düz olmayan bir yüzeye ve küçük kabarcıklara neden olabilir.

Epoksi Yapıştırıcı Ve Epoksi Yapıştırıcı Özellikleri

Epoksi yapıştırıcıların tercih edilmesinin en önemli sebebi hızlı kuruması ve uygulandığı ürün veya zeminde hızlı kurumasıdır. Ayrıca çok güçlü bir yapıştırma etkisine sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle benzerler ürünlerden çok daha fazla ön plana çıkmaktadır. İnşaat sektöründen tekstil sektörüne ve kimya sektörüne kadar pek çok alanda kullanılmasının sebebi de sahip olduğu özellikleridir. Son yıllarda evlerimiz içerisine kadar girerek ıslak ve kuru tüm zeminlerde kullanılmaya başlanmıştır.

Leke tutmaması ve kolay temizlenebilir olması hem hijyen hem de enerji tasarrufu açısından son derece önemlidir. Ayrıca estetik görünümü evimizdeki tüm mobilya ve renklerle kolaylıkla dekoratif bir uyum oluşturmaktadır.  

Epoksi Uygulama Zemini

Epoksinin istenilen neticeyi verebilmesi için uygulama yapılacak zeminin uygun olması çok önemlidir. Çünkü uygulama zeminine göre epoksi reçine seçimi yapılmaktadır. Epoksi fabrikalardan oyun salonlarına ve konutlara kadar çok farklı alanlarda uygulanmaktadır. Bu nedenle her zeminin kendine özgü özellikleri mevcuttur. Bunun için profesyonel bir yardımla uygun zemine uygun epoksi uygulaması yapılmalıdır. 

Epoksi Reçine Kuruma Sürenizi Etkileyebilecek Bazı Faktörler Nelerdir?

Epoksi reçinenizin kuruma şeklini etkileyebilecek bazı etkenler bulunmaktadır.

Sıcaklık :Epoksi kurutulurken sıcaklık çok önemlidir. Çalıştığınız ortam soğuk havadan etkileniyorsa, epoksi kuruma süresini uzatma anlamında etkileyebilir. Normalden daha düşük bir oda sıcaklığı epoksinin daha yavaş sertleşmesine neden olur.

İlave Sertleştirici Maddelerin Kullanılması: Üretici firma tarafından önerilmeyen sertleştirici maddeler eklemek epoksinin kuruma süresini hızlandırabilir. Ancak bu durum epoksinin sarımsı veya bulutlu görünmesine neden olabilir.

Epoksi Reçinenin Kuruması Nasıl Hızlandırılır?

Bazen ürünün teslimatının hızlandırılması gerekebilir. Bunun için epoksi projelerinizde kuruma süresini hızlandırmanız gerekebilir. Epoksi reçinenizi nasıl kullandığınıza bağlı olarak, kuruma süreleri değişebilir, ancak epoksi kuruma süresini nasıl hızlandıracağımızla ilgili birkaç ipucumuz var.

-Daha Hızlı Sertleşen bir Reçine Satın Alın:

Daha hızlı sertleşen bir epoksi reçinesi satın almak kurutma işlemini hızlandıracaktır. Hızlı kuruyan epoksi reçineler karışım oranlarında hızlı etkili bir sertleştirici maddeye sahiptir. Bu çeşit epoksi reçineler döküldükten birkaç dakika sonra kuruma sürecine başlayacaktır. Ancak, bu yöntem profesyonel  epoksi reçine kullanıcıları için uygun değildir. Hızlı kuruma süresi hatalarınızı düzeltememenize neden olur ve neticesinde hiç istenmeyen bir ürün elde edersiniz.

Epoksi kaplama ne kadar sürede kurur?

-Malzemelerinizi Önceden Kurutun:

Epoksi kuruma süresini hızlandırmanın bir başka yöntemi de malzemelerinizi uygun şekilde ısıtmaktır. Sıcak su kullanarak, reçine şişelerinizi kullanmadan önce beş ila on dakika bekletin bir kap içinde bekletin. Uygulama sonrası da ısı tabancaları veya saç kurutma makineleri gibi araçları kullanarak ısı uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi kullanırken ısıyı eşit olarak uyguladığınızdan emin olmalısınız. Aksi takdirde  çatlama ve kabarcıklar oluşabilir.

Oda Sıcaklığını Artırın: 

Odanın sıcaklığını birkaç derece arttırmak, epoksinin sertleşme oranı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bir ısı lambası veya termostatınızın ısısını arttırmak epoksi reçine kuruma sürenizi azaltacaktır.

UV (Ultraviyole) Reçine Kullan:

UV Reçine bir UV lambası altında yaklaşık 2 dakika içinde kurumaya başlar. Bu yöntem epoksi reçineler  için en hızlı kuruma yöntemidir.  Ancak özel bir ürün olması nedeniyle çok kalın katmanlarda uygulanamaz.

Her türlü Ankara zemin kaplama işleriniz için hizmetinizdeyiz. Ankara Epoksi Zemin KaplamaWhatsapp