Epoksi Ev Zemin Kaplama Modelleri ile Muhteşem Mekanlar Tasarlayın!

Epoksi Ev Zemin Kaplama yapılır parlak kolonları ve yüzme havuzu olan yerde.

Epoksi Ev Zemin Kaplama Modelleri ile Muhteşem Mekanlar Tasarlayın!

Evlerinizde zevkinizi yansıtacak ve aynı zamanda özgün tasarımlar elde etmenizi sağlayacak en yeni yöntemlerden biri de epoksi ile zemin kaplama işlemidir. Epoksi ev zemin kaplama modelleri zeminlerinizde sıra dışı görünümler elde etmenizi, mekanlarınızda ferah ve etkileyici dekorasyonlara sahip olmanızı, sevdiğiniz renkler ve beğeninizi yansıtacak desenler ile muhteşem görünümler elde etmenizi sağlar.

Her tür zemine uygulanabilen epoksi ev zemin kaplaması, istediğiniz renk uyumlarını ve hayal ettiğiniz desenleri evinizin tüm odalarında rahatlıkla yansıtır. Düz ya da kabartma şeklinde uygulanabilen epoksi zemin kaplama, görünümü ile etkilediği kadar kullanımında da pek çok avantaja sahiptir. Epoksi ev zemin kaplama ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar için sayfayı kaydırmaya devam edin!

Epoksi Ev Zemin Kaplama Nedir?

Tekne yapımı ya da daha pek çok alanda kullanılan ve likit halde bulunan epoksinin evlerde zeminlere uygulanmasına epoksi ev zemin kaplama denir. Kimyasal maddelerin birleşiminden oluşan bu renkli malzeme zeminlerin tabanlarına kaplanır. Bir tablo ya da bir resim aracılığı ile alınmış desen zemine yerleştirilir ve üzeri şeffaf olan epoksi ile kaplanır. Evin odalarının kullanım amacına göre farklı özelliklerde epoksi tercih edilebilir.

Epoksi Zemin Kaplama Evde Kullanılır mı?

Epoksi zemin kaplama otopark, hastane, fabrika gibi yerlerde sıklıkla kullanılsa da evlerin zeminlerinde de kullanılır. Epoksinin evlerde kullanılmasının sebepleri; halılardan daha gösterişli ve kullanışlı olması, aşınmaya karşı dayanıklı olması, nem ve rutubet sorunu oluşturmaması, kolay temizlenebilmesi, kaydırmaması şeklinde sıralanabilir. Ayrıca birbirinden etkileyici epoksi zemin kaplama renkleri ile evlerinizde istediğiniz uyumu kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Ev İçin Epoksi Zemin Kaplama Seçenekleri

Epoksi ev zemin kaplama işlemi genelde mutfağa, yatak odasına ve koridorlara uygulandığı gibi banyo zemini gibi ıslak yüzeylere de uygulanabilir. Epoksi zemin kaplama evin kullanım alanlarına göre farklı özelliklerde yapılır. Banyoların zeminlerinde kaymayı önlemek için epoksi kumlu olarak uygulanırken yoğun olarak kullanılan ve evin en işlek bölümlerinden olan mutfaklarda dayanıklı ve estetik görünümlü olan çeşitler tercih edilir. Mutfaktan sonra en çok vaktinizi geçirdiğiniz, dostlarınızı ağırladığınız odalar için dikkat çeken desen ve renklere sahip, göz kamaştırıcı 3D epoksi zemin kaplamalar ideal seçimlerdir. 

Epoksi ev zemin kaplamalarında tercih edilen bir diğer seçenek de mermer desenli kaplamalardır. Mermer görünümünü sevenlere hitap eden mermer desenli epoksi zemin kaplamaları diğer odalar için mükemmel bir seçimdir. Epoksi zemin kaplama işlemi çoğunlukla yerlerde uygulansa da epoksi duvar boyama yöntemi ile epoksi duvarlarda da kullanılabilir. Duvarlara uygulanan epokside toz boyalar kullanılır. Ancak epoksi boyalar güneş ışınlarına karşı hassas olduğu için dış cephelerde tercih edilmez. Dolayısıyla epoksi duvar boyama işleminin tüm kapalı alan duvarlarda kullanılabilir.

Epoksi Ev Zemin Kaplama yapılır parlak kolonları ve yüzme havuzu olan yerde.

Epoksi Zemin Kaplama Uygulama Adımları: Evde Nasıl Kullanılır?

Epoksi ev zemin kaplama yapmadan önce zemin incelenerek önceden yapılmış bir uygulamanın kalıntıları varsa zemin temizlenmeli ve düzeltilmelidir. Zemin hazır hale getirildikten sonra uygulama öncesinde epoksiyi oluşturan reçine ve sertleştirici bir uzman tavsiyesinin belirttiği oranlarda karıştırılmalıdır. Ardından ince bir şekilde astar yapılmalı ve kuruması beklenmelidir.

Astar kuruduktan sonra ara kat malzemesi uygulanır. Ara kat zemindeki pürüzleri gidermek amacıyla yapıldığı için astara göre daha kalın uygulanmalıdır. Astar ve ara kat, zemin üzerine şeffaf olarak uygulanır. Son katta ise renklendirici maddeler kullanılır. Epoksi ev zemin kaplamayı yaparken fırça, rulo ve plastik düzleştirici kullanmak gerekir. Plastik düzenleyici zeminle en küçük açı oluşturacak şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca epoksi zemin üzerinde hava kabarcıkları oluşturmayacak, düz ve dengeli bir şekilde uygulanmalıdır.

Epoksi Kaplamaların Dayanıklılığı ve Uzun Ömürlülüğü

Epoksi ev zemin kaplamaları son derece sağlamdır ve laminant parke gibi yıpranmadan yıllarca kullanılabilir. Zeminden kaynaklı oluşabilecek nem ve rutubeti önleyerek ortaya çıkabilecek izolasyon sorunlarını en başından bitirmiş olur. Epoksi döşemeler suya karşı dayanıklıdır. Diğer uygulamalar gibi su lekesi bırakmaz ve sudan dolayı büzülmez. Ayrıca zor çıkan lekelerde bile epoksiyi temizlemek çok kolaydır.

Maliyet ve Fayda Analizi: Epoksi Ev Zemin Kaplama İle İlgili Doğru Yatırım

Epoksi ev zemin kaplama fiyat skalası, kullanılacak malzemenin kalitesi, epoksinin zeminde görünümü ve uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne göre değişebilir. Şeffaf olan epoksiler mat görünümlü olanlara göre daha yüksek fiyata sahiptir. Ayrıca 3D epoksilerin de diğerlerine göre daha yüksek fiyat etiketlerine sahip olduğu söylenebilir. Epoksi ev zemin kaplamasında kaliteden ödün vermemek, bir kere yaptırıp yıllarca kullanacağınız zeminlere sahip olacağınız için önemlidir. Zeminlerde elde edeceğiniz muhteşem görüntüler düşünüldüğünde vereceğiniz bedele değeceğini bilmeli ve kararınızı bu doğrultuda vermelisiniz.

1 Kg Epoksi Kaç m2 Zemin Kaplar?

Epoksi zemin kaplama fiyatını belirlemek için 1 kg epoksi kaç m2 zemin kaplar sorusunun cevabı önemlidir. Çünkü fiyat belirlemede uygulanacak alanın metrekaresi baz alınır. Ayrıca epoksinin kalınlığı da epoksinin kullanım miktarını belirleyeceği için fiyatı etkiler. Yine işçilik, uygulanacak zeminin tamir gerektirip gerektirmemesi gibi durumlar da fiyatı etkileyen diğer unsurlardır. Ancak diğer kaplama işlemleri ile karşılaştırıldığında epoksi zemin kaplama son derece ekonomiktir ve daha uzun ömürlüdür.

Siz de epoksi ev zemin kaplama ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Ankara Epoksi  Zemin Kaplama ile hemen iletişime geçebilirsiniz.Whatsapp