epoksi boya, Epoksi Boya Nedir, Epoksi Boya Ne Demek, Epoksi boya su geçirir mi

Epoksi Boya Nedir?

Epoksi Boya bir reçinenin belirli bir sertleştirici ile reaksiyonundan üretilen bir termoset polimerdir. Epoksi, epoksi astar ve epoksi yapıştırıcı gibi çeşitli formlarda bir yapıştırıcı olarak kullanılır. İçerisinde hızla buharlaşan ve sarkmaları önleyen güçlü bir inceltici yani tiner barındırır.

Korozyona dayanıklı, güçlü yapışma ve kimyasallara dayanıklılık özelliklerine sahiptir. Reçine ve boya, sertleşmeye başlamak için belirli miktarlarda karıştırılır. Uygulamadaki sıcaklıklar yüksek olduğunda, ürün akışını iyileştirmek için tiner kullanılır. 

Genellikle boya uygulama uzmanlık gerektirmezken, epoksi kaplamalar profesyonel incelik gerektirir. Epoksi kaplama çeşidi ve malzemesi ne olursa olsun mutlaka profesyonel kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Hem epoksi kaplama hem de epoksi boya için öncelikle beton yüzey iyice temizlenmeli ve hazırlanmalıdır. Ardından, hasarlı tüm alanlar onarılmalıdır. Epoksi kaplama uygulama süreci, yüzeyin temizlenmesi ve nem testi ile başlar. Tesisatçı, kaplamanın geçmesine izin verecek şekilde sağlam bir bağ oluşturmak için yüzey gözeneklerini açığa çıkarır.

Ardından tesisatçı, silindir ve silecek gibi özel alet ve ekipman kullanarak kaplamayı uygular. Epoksi boya uygulamak için ürün açılır ve daha sonra rulo kullanılarak uygulanır veya püskürtülür. İki uygulama işlemini karşılaştırırken, profesyonel bir ekiple çalışmanın neden önemli olduğunu görebilirsiniz. Epoksi kaplama ve epoksi boya arasındaki bir benzerlik, uygulama işleminin iki veya üç kat olacak şekilde yerine getirilmesidir.

Epoksi kaplamalar boya değildir; güçlü, dayanıklı ve uzun ömürlü koruma katmanlarıdır. Bu kaplamalar kaymaya dayanıklı, çok yönlü ve estetik olarak hoştur. Sadece geniş bir renk yelpazesinden seçim yapmakla kalmaz, aynı zamanda güzel renkli metalik pullar ekleme seçeneğiniz de vardır.

Epoxy Boya ve Kaplama Arasındaki Fark Nedir? 

Bazı insanlar epoksi kaplama ve epoksi boya terimlerini karıştırırlar, ancak ikisi de birbirinden oldukça farklıdır. Evinizin veya iş yerinizin zeminini, garajını veya başka bir beton yüzeyini döşemek istiyorsanız, boya ve kaplama arasındaki farkı iyi bilmelisiniz. Bu sayede istediğiniz estetik görünüm için doğru karar verebilirsiniz.

İki epoxy çeşiti arasındaki ilk fark, kaplamalar sertleşir, fakat boya kurur. Ayrıca yüzde yüz katı epoxy kaplama kullanıldığında, yüzey sertleşir ve dayanıklı hale gelir; bu da yüzeyi kimyasallar, aşınma, darbe, yağ, gres ve lekeler gibi şeylere karşı dayanıklı hale getirir.

Dikkate alınması gereken diğer bir fark ise; epoksi kaplamaların poliamin sertleştirici ve epoksi reçineden oluşan iki bileşenli bir malzeme olmasıdır. Kaplamalar uygulanmadan önce, profesyonel bir yüklenici veya montajcı iki bileşeni karıştırmalıdır, fakat epoksi boya kaplamanın aksine kullanıma hazır ve tek parça halindedir.

Tipik olarak, epoxy boya lateks akrilikten yapılır, ancak ürüne bağlı olarak formüle az miktarda epoksi eklenebilir. Epoksi mevcut olduğunda, boya aslında beton yüzeye daha iyi yapışır ve yüzeyi daha dayanıklı hale getirir. Formüle epoksi eklenmediğinde, özellikle çok kullanılan alanlarda boya soyulur ve çatlar. Epoxy boya lekelenmeye kolaylıkla maruz kalırken epoksi kaplamalar için bu sorun değildir.

Boya Fiyatları Ne Kadardır?

Epoksi Boya ve diğer epoxy çözümleri için bizimle telefon ve mesaj aracılığıyla iletişime geçebilir, adresimizi ziyaret edebilir, internet sayfamızda bulunan telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Ankara Epoksi Zemin Kaplama'ya ankaraepoksizeminkaplama.com adresinden ulaşabilir ve Epoksi Boya fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.


Whatsapp