Epoksi Astar Boya Nedir?

Ankara Epoksi Zemin Kaplama, Epoksi Astar Boya Nedir?

Epoksi Astar Boya Nedir?

Epoksi astar boya, epoksi reçine karışımı ile elde edilen boya türlerine verilen genel addır. Kullanılan alanda güçlü bir koruyucu katman özelliği gösteren epoxy astar boya, aynı zamanda dolgu işlevi görür. Yapışma özelliği nedeni ile bu tarz boyalar başta metal, ahşap ve alüminyum olmak üzere diğer yüzeylerde de kullanılır. Oluşturulan astar katman nedeni ile uygulanan yüzeyin, hava, iklim ve çevre koşullarından en az derecede etkilenmesi sağlanır.  Ayrıca astar boyanın, tuzlu deniz suyu ve kimyasallara karşı koruyucu özelliği vardır. Uygulandığı yüzeyin korozyona uğramasını büyük oranda engeller. Çoğunlukla endüstriyel alanlarda kullanımı tercih edilen bu ürün, ev ve iş yerleri dahil olmak üzere farklı alanlarda kullanılabilir.

Epoksi Astar Boya Nasıl Uygulanır ?

Epoxy astar boya uygulaması, uzman personel tarafından hassas bir çalışma ile yapılması gereken bir işlemdir. Epoksi astar uygulaması işlem aşamaları genel olarak şunlardır.

1. Öncelikle uygulamanın yapılacağı yüzey detaylı temizlenmeli, her türlü kir ve pastan arındırılmalıdır.

2. Müteakip aşamada uygun oranlarda bileşenlerin karışımı ile epoksi astar elde edilir.

3. Yüzeyin hazır hale getirilmesinden sonra kum kaplama aşamasına geçilir. Kum oranının fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Fazla katılan kum astarın bozulmasına neden olabilir.

4. Kulama aşamasından sonra astar atımı aşamasına geçilir.  astar atımı esnasında alanın büyüklüğü oranında astar dökülmeli, bittikçe yenilenmelidir. Astar uygulamasında personel tarafından özel ayakkabılar giyilmeli ve astar uygulaması zeminin türüne bağlı olarak rulo, çekpas veya mala ile yapılmalıdır.

5. Son aşamada boyama işlemi gerçekleştirilir. Kumlama işleminin tamamlanmasını müteakip en geç 6 saat içerisinde boya uygulamasının yapılması gerekir.

Bütün epoksi astar uygulama adımları uluslararası ISO standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Bu noktada Ankara Epoksi Zemin Kaplama gibi köklü ve  güvenilir firmalardan destek almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Astar Boya Kullanım Alanları Nelerdir?

Epoksi astar boya temel olarak uygulanan alanın dış yüzey ile ilişkisinin kesilmesine yarayan bir boyama yöntemidir. Uygulama esnasından  astar ile epoksi astar sertleştirici belirlenen oranda karıştırılmalı ve tahmini 15 dk beklenilmelidir. Ürünün zemine uygulanmasında, püskürtme tabancaları, çekpas veya rulo gibi araçlar kullanılabilir. Kullanım yüzeylerinin başında endüstriyel alanlar gelir. Başlıca kullanım alanları, tanklar, tankerler, su tankerleri, su havuzları, petrol ve kimyasal malzeme tesisleri olarak sıralanabilir. Peki, epoksi astar boya ne kadar sürede kurur?  Uygulanan boyanın kalınlığına, havanın sıcaklık durumuna bağlı olarak değişmekle beraber genel olarak astar boyaların kuruma süresi  3 ila 4 saat kadardır.

Epoksi astar boya hakkında detaylı bilgi için bizimle https://www.ankaraepoksizeminkaplama.com/iletisim irtibata geçiniz.Whatsapp