Epoksi Astar Boya Nedir?

Ankara Epoksi Zemin Kaplama, Epoksi Astar Boya Nedir?

Epoksi Astar Boya Nedir?

Epoksi astar boya, epoksi reçine karışımı ile elde edilen boya türlerine verilen genel addır. Kullanılan alanda güçlü bir koruyucu katman özelliÄŸi gösteren epoxy astar boya, aynı zamanda dolgu iÅŸlevi görür. Yapışma özelliÄŸi nedeni ile bu tarz boyalar baÅŸta metal, ahÅŸap ve alüminyum olmak üzere diÄŸer yüzeylerde de kullanılır. OluÅŸturulan astar katman nedeni ile uygulanan yüzeyin, hava, iklim ve çevre koÅŸullarından en az derecede etkilenmesi saÄŸlanır.  Ayrıca astar boyanın, tuzlu deniz suyu ve kimyasallara karşı koruyucu özelliÄŸi vardır. Uygulandığı yüzeyin korozyona uÄŸramasını büyük oranda engeller. ÇoÄŸunlukla endüstriyel alanlarda kullanımı tercih edilen bu ürün, ev ve iÅŸ yerleri dahil olmak üzere farklı alanlarda kullanılabilir.

Epoksi Astar Boya Nasıl Uygulanır ?

Epoxy astar boya uygulaması, uzman personel tarafından hassas bir çalışma ile yapılması gereken bir iÅŸlemdir. Epoksi astar uygulaması iÅŸlem aÅŸamaları genel olarak ÅŸunlardır.

1. Öncelikle uygulamanın yapılacağı yüzey detaylı temizlenmeli, her türlü kir ve pastan arındırılmalıdır.

2. Müteakip aÅŸamada uygun oranlarda bileÅŸenlerin karışımı ile epoksi astar elde edilir.

3. Yüzeyin hazır hale getirilmesinden sonra kum kaplama aÅŸamasına geçilir. Kum oranının fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Fazla katılan kum astarın bozulmasına neden olabilir.

4. Kulama aÅŸamasından sonra astar atımı aÅŸamasına geçilir.  astar atımı esnasında alanın büyüklüÄŸü oranında astar dökülmeli, bittikçe yenilenmelidir. Astar uygulamasında personel tarafından özel ayakkabılar giyilmeli ve astar uygulaması zeminin türüne baÄŸlı olarak rulo, çekpas veya mala ile yapılmalıdır.

5. Son aÅŸamada boyama iÅŸlemi gerçekleÅŸtirilir. Kumlama iÅŸleminin tamamlanmasını müteakip en geç 6 saat içerisinde boya uygulamasının yapılması gerekir.

Bütün epoksi astar uygulama adımları uluslararası ISO standartlarına uygun olarak gerçekleÅŸtirilmelidir. Bu noktada Ankara Epoksi Zemin Kaplama gibi köklü ve  güvenilir firmalardan destek almanız iÅŸinizi kolaylaÅŸtıracaktır.

Astar Boya Kullanım Alanları Nelerdir?

Epoksi astar boya temel olarak uygulanan alanın dış yüzey ile iliÅŸkisinin kesilmesine yarayan bir boyama yöntemidir. Uygulama esnasından  astar ile epoksi astar sertleÅŸtirici belirlenen oranda karıştırılmalı ve tahmini 15 dk beklenilmelidir. Ürünün zemine uygulanmasında, püskürtme tabancaları, çekpas veya rulo gibi araçlar kullanılabilir. Kullanım yüzeylerinin başında endüstriyel alanlar gelir. BaÅŸlıca kullanım alanları, tanklar, tankerler, su tankerleri, su havuzları, petrol ve kimyasal malzeme tesisleri olarak sıralanabilir. Peki, epoksi astar boya ne kadar sürede kurur?  Uygulanan boyanın kalınlığına, havanın sıcaklık durumuna baÄŸlı olarak deÄŸiÅŸmekle beraber genel olarak astar boyaların kuruma süresi  3 ila 4 saat kadardır.

Epoksi astar boya hakkında detaylı bilgi için bizimle https://www.ankaraepoksizeminkaplama.com/iletisim irtibata geçiniz.Whatsapp