Epoksi Ana Maddesi Nedir?

Epoksi Ana Maddesi Nedir?

EPOKSİ ANA MADDESİ NEDİR?

Epoksi; suya, asitlere ve alkaliye karşı dayanıklı, uzun süre kullanıldığı alanlarda etkisini kaybetmeyen, güçlü yapıştırıcı özelliği olan kimyasal bir maddedir. Epoksi ana maddesi iki bileşenden oluşur.

1-Epoksi Ana Maddesi

Epoksi , "termoset plastik" adı verilen gruba bağlı bir maddedir. Farklı kaplardaki iki şurup kıvamında bileşenden oluşmaktadır.

Bunlar;

 1. Reçine
 2. Sertleştirici

 Epoksi sisteminin üreticisine ve türüne göre değişen oranlarda bu iki bileşen karıştırılarak epoksi elde edilir. Karıştırma işleminde, ekzotermik reakasiyon başlar ve epoksi sertleşmeye başlar.İlk önce  jel veya jöle aşaması verilen bir aşamadan geçer, yani jöle kıvamına gelir, daha sonra bu jöle kıvamı yavaş yavaş sertleşmeye devam ederek katı hale gelir.Yani epoksinin donması olayı gerçekleşir.Ancak epoksinin ısınarak donduğu bilinmelidir.Uygulama sonucu donmuş epoksi,su izalasyonu sağlar ve kuvvetli bir yapıştırıcı özelliğine kavuşur.Epoksi üzerindeki estetik ve teknik çalışmalar jöle aşamasına gelinceye kadar yapılabilir. Epoksi reçine bileşenleri farklı vizikositelerde  ve karışım oranlarına sahip,ayrıca değişik elektriksel,fiziksel özellikleri bulunmaktadır.

Epoksi Ana Maddesi Nedir?

 

Epoksi reçine, termosetler grubuna dahil plastik bir malzemedir. Epoksi,ana maddesinin uygunluğu nedeniyle çok geniş uygulama alnına sahiptir. Epoksi, iki komponentin karıştırılmasıyla oluşan reaksiyon sonucu elde edilir

Bu kompenentler;

 1. Bifenol A
 2. Epiklorhidridind

Epoksi,diğer termoset plastikler gibi sıvı halden katı hale geçerler ve bir süre kürlenme işleminden sonra en son sertliğine ulaşır.

Epoksi reçinenin diğer önemli bir tarafı ise farklı kür malzemesi veya sertleştirici ile çapraz bağlandığında farklı ve benzersiz özellikte malzemeler elde edilir.

Epoksiyi kalınlaştırmak için dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Hemen her epoksi üreticisi çeşitli dolgu maddeleri de üretmekte ve kullanmaktadır. Epoksi reçineye; Dolgu maddeleri, bağ kuvveti, renk, kolay zımparalama vb. değişik özellikler ilave edilebilir.

Epoksi reçineler, polimerik bileşikler grubunda bulunan ve günümüzde çok geniş kullanım alanına sahip olan yapı ürünleridir.

Epoksi, epoksitlerin polimerizasyonuyla elde edilen bir termoset reçine grubundadır.  En çok kullanılan epoksi reçineler, epiklorohidrin (ECH) ve bisfenol-A (BPA) arasındaki reaksiyon işlemi sonucu elde edilir. Ayrıca özel reçineler üretmek için daha farklı hammaddeler (alifatik glikoller, fenol ve o-kresol novolaklar gibi) kullanılır.

2-Epoksi Reçine Üretim Aşamalari

 1. ECH(epiklorohidrin) ve BPA (bisfenol-A) kullanılmak istediğimiz reaktöre konularak kaynama işlemi başlatılır.
 2. Bileşenler, kaynama noktasına geldiğinde, reaktöre %20 ve 40 arası bir oranda kostik soda çözeltisi ilave edilir.
 3. İşlemler sonrası, reaksiyona girmeyen epiklorihidrin (ECH) buharlaştırılır ve reaksiyon durumundan ayrılır.
 4. Reaksiyondaki iki faz, metil izobütil keton (MIBK)  çözücü eklenerek ayrılması sağlanır.
 5. Elde edilen reçine, su kullanılarak yıkanır ve vakumlama ile çekilerek damıtılması sağlanır.
 6. Epoksi reçine için belli oranda sıcak ortam gereklidir. Epoksi reçineler, sıcaklık ortamına göre kürlenir.

3-Epoksi Reçine Özellikleri Nelerdir?

 1. Fiziksel ve kimyasal etkilere karşı oldukça dayanıklıdır.
 2. Zemin ve yüzeylere kolayca uygulaması yapılabilir.
 3. Uzun yıllar boyunca aşınmaz, iç ve dış etkenlere karşı güçlüdür.
 4. Epoksi, boya ile renklendirilebilir ve özelleştirilebilir, istenildiği gibi her alanda kullanılabilir.
 5. Hijyeniktir ve kolay temizlenebilir.
 6. Yapıştırma gücü çok kuvvetlidir.
 7. Ekonomiktir ve güven içinde kullanılabilir.

Diğer Yazılar;

Hizmerlerimiz

Epoksi zemin kaplama ipuçları

Epoksi reçine 

3D zemin kaplama

     

 Whatsapp