Endüstriyel Zemin Kaplama Nedir? Zemin Kaplama Uygulamaları

Endüstriyel Zemin Kaplama yapılır sarı direkleri olan açık garaj alanının içerisinde

Endüstriyel Zemin Kaplama Nedir? Öne Çıkan Zemin Kaplama Uygulamaları

Endüstriyel zemin kaplama işlemi, farklı sektörlerde hizmet veren çalışma ortamlarını güvenli ve fonksiyonel hale getirir. Sağlıktan kimyaya ve otomotivden gıda sektörüne kadar sayısız çalışma ortamında tercih edilen endüstriyel zemin kaplamaları, iş güvenliğini en üst seviyeye çıkarır.

Uygulanacak alana göre özel olarak geliştirilen zemin kaplama işlemleri, makineler ve kimyasal maddelere karşı ekstra dayanıklılığa sahiptir. Çok çeşitli uygulama seçenekleriyle sektöre ve yapının genel durumuna göre hayata geçirilen endüstriyel zemin kaplama işlemleri hakkında merak edilenleri, Ankara Epoksi uzmanları sizler için yazdı. 

Endüstriyel Kaplama Nedir? 

İş sahalarının güvenliğini ve verimini artırmak adına, zeminlere uygulanan işlemlere endüstriyel kaplama adı verilir. Genel olarak olarak iş sahalarında kullanılan endüstriyel zemin kaplama uygulamaları, tüm sektörlerin çalışma prensiplerine uyum sağlar. Farklı malzemelerin kullanımıyla hayata geçirilen endüstriyel kaplamalarda epoksi ve seramik boyası gibi çok çeşitli ürünler kullanılır. Sektöre bağlı olarak zemini aşındıran sıvıların ortamda bulunması ağır iş makineleri ve daha birçok etken, endüstriyel kaplamaları zorunlu hâle getirir. 

Sürekli tekrarlanan makine trafiği, çalışma sürekliliği ve aktif tempolar, binaların zeminlerine zarar verebilir. Tüm bu etkenlere dayanıklı ve iş güvenliğini koruyan zeminler için endüstriyel kaplamalar kullanılmalıdır. 

Endüstriyel Zemin Kaplama Nerelerde Kullanılır?

Endüstriyel zemin kaplama işlemlerine ihtiyaç duyulan çalışma alanları ve sektörler aşağıda sıralanmıştır:

 • Otomotiv
 • Gıda
 • Kimya
 • İçecek Depolama
 • Elektronik
 • Garaj / Depo

Bu sektörlerin dışında da endüstriyel zemin kaplama işlemi çalışma ortamına göre tercih edilmelidir.

Endüstriyel zemin kaplama yapılır beyaz çatıları olan büyük açık alan içerisinde.

Endüstriyel Zemin Kaplama Neden Önemlidir?

Endüstriyel zemin kaplamanın önemi sağladığı güvenli ve dayanıklı çalışma ortamı olarak öne çıkar. Birbirinden farklı sektörlere ait olan iş sahalarının ortak ihtiyacı, ağır koşullara dayanıklı zeminlerdir. Bunun için endüstriyel zemin kaplama malzemeleri ile hazırlanan ve kimyasallara karşı dayanıklı olan uygulamalara yönelmek gerekir. 

Endüstriyel zemin kaplamalarının en temel amacı iş rutinini devam ettirirken çalışanların güvenliğini kontrol altına tutmaktır. Özellikle elektrik akımının yüksek olduğu iş sahalarında işçilere özel ayakkabılar giydirilerek statik enerjinin kontrol edilmesi hedeflenir.Çalışanların iş kıyafetlerinde yer alan topraklama özelliğinin hayata geçmesi için zeminin buna uyumlu olması gerekir.

Çalışma sahasında sürekli elektrostatik boşalımın meydana gelmesi işçi sağlığını ve iş güvenliğini tehdit eder. Bu risklerin giderilmesi için kullanılan endüstriyel zeminin ayakkabılara topraklama desteği sunması gerekir. 

Endüstriyel Zemin Kaplama Malzemeleri      

Kaplama çalışmalarıyla ortaya çıkan endüstriyel zeminlerimiz, işçilerin tüm kazalara karşı ekstra oranda korunmasını sağlar. Ağır makinelerin ve kimyasalların aktif olduğu bu alanlarda sektöre göre uygun malzemelerle zemin kaplama işlemleri gerçekleştirilir. Zemin kaplama uygulamaları kapsamında en çok tercih edilen işlemlerde ön çıkan malzemeler aşağıda sıralanmıştır:

 • Epoksi Kaplama Malzemeleri
 • Seramik Kaplama Boyaları
 • Parlak Beton
 • PVC Zeminler 
 • Vinil Zemin Kaplamaları
 • Beton Zeminler

Endüstriyel zemin kaplama işlemleri için tercih edeceğiniz malzemenin makinelere ve çalışma alanlarının özelliklerine uyması gerekir. Genellikle iç mekânların iş sahası olarak tercih edilmesi bu alanlarda ekstra dayanıklı zeminleri gerekli kılar. 

Endüstriyel Kaplamalarda En İyi Seçenekler

Birbirinden farklı özelliklere sahip olan endüstriyel zemin kaplama çalışmaları, sektöre ve iş sahasının ihtiyacına göre belirlenerek hayata geçirilir. Alanında uzman ekipler tarafından doğrudan iş sahasının ihtiyacına göre uygulanan zemin kaplamalar, iş rutininin verimini yükseltecektir. 

İç ve dış alanlarda aktif olarak kullanılan iş merkezlerinde günlük rutine bağlı olarak zeminde kullanılacak uygun kaplama malzemelerini belirlemek daha doğrudur. Bu kapsamda sektörde en fazla talep gören zemin kaplama uygulamalarını aşağıda sırasıyla inceleyebilirsiniz. 

Beton Zemin

Otopark ve giriş kat gibi iç mekan uygulamarında tercih edilen beton zemin kaplamaları, en dayanıklı çalışmalardan biridir. Mala perdahlı kaplama olarak da bilinen beton zemin çalışmaları tüm otoyollarda tercih edilir. Sudan ve olumsuz hava koşullarından etkilenmeyen beton zeminler, ağır iş makinelerinin yükünü kolayca taşır. Çizilme ya da kırılma riski bulunmayan beton zemin sistemleri, sabit basınca dirençlidir.

Endüstriyel zemin kaplama yapılır garaj olan otoparkta

Parlak Beton Kaplamaları

Açık ve kapalı alanlar için ideal beton zemin türü olan bu uygulama, dayanıklılığıyla dikkat çeker. Uygun fiyatlı olmasıyla bilinen parlak beton çalışmaları, şık ve pürüzsüz görünümüyle de ön plandadır. İş makinelerinin aktif çalışabileceği verimli bir alan oluşturan parlak betonlar, forklift gibi araçların uyguladığı sabit basınca karşı dirençlidir. 

Kauçuk ve PVC Kaplama

Endüstriyel PVC zemin kaplama uygulamaları için hazırlanan malzemelerde beton kullanılmaz. Bunun yerine mikroplastik materyaller tercih edilerek hazırlanan PVC ve kauçuk zeminlerin özellikleri arasında ilk sırada tüm zemin tiplerine uyum sağlayabilmesi gelir. Buna karşın kauçuk kaplamalar çok fazla yüke karşı dayanıklılık gösteremez.

İş makinelerinin geçişine karşı dirençsiz olan bu kaplamalar, yayaların aktif şekilde geçtiği alanlarda tercih edilir. PVC ürünlerin dokusundaki pütürlü yapısı sayesinde yürüyenlerin zeminde kayma riskini ortadan kaldırır. Alevlerin yayılma süresini kısaltan özel yapısı, kauçuk ve PVC kaplamaların iş güvenliğini artırmasını sağlar. Islaklığı ve nemi de kısa sürede emen bu kaplamalar, hareket güvenliğini kontrol eder. 

Ağır araç yükü ve trafiği bulunan alanlar yerine, işçilerin aktif olarak gezdiği alanlarda kauçuk/PVC kaplamaların kullanımı idealdir. Yüzeyinde beton yerine hassas bir malzeme kullanılması bu ürünün daha sık aralıklarla temizlenmesini gerekli kılar. 

Epoksi Zemin

Endüstriyel epoksi zemin kaplama işlemleri, iç ve dış mekânların tamamında kullanıma uygundur. Seramik, fayans, beton, ahşap, çimento ya da mozaik zeminlerin tamamı epoksi malzemelerle kaplanabilir. Dayanıklı yapısıyla bilinen ve uzun ömürlü olan epoksi kaplamalar, araç trafiğinin oluşturduğu yükü de kaldırabilir. Mevcuttaki tüm zeminlerin yenilenmesinde ekstra kolaylık ve düşük maliyet ayrıcalığı sunan epoksi kaplamalar, birbirinden farklı özelliklere sahiptir. 

Endüstriyel zemin kaplama çalışmaları kapsamında sıkça tercih edilen epoksi, istenen renk ve parlaklıkta ayarlanabilir. İç mekânlarda ve açık alanlarda şık bir duruş sergileyen epoksi, tek parça zemin görünümü oluşturur. Kaplama esnasında mevcuttaki zeminin sökülmesine ya da ek işlemden geçirilmesine ihtiyaç duyulmaz. Reçine kıvamındaki yapısı renklerle özelleştirilen epoksi, zemine dökülerek eşit seviyede tüm alana uygulandıktan sonra kurumaya bırakılır. 

Epoksinin zeminde kalın bir doku oluşturmasının ardından elastik ve dayanıklı bir taban ortaya çıkar. Bakımı ve temizliği oldukça pratik olan epoksi kaplamalar, aktif sahalarda parlak bir görünüm ortaya çıkarır. 

Vinil Zemin

Ofis, toplantı salonları ve eğitim alanları gibi daha sakin ortamlarda vinil zemin kaplamalar tercih edilebilir. Yüksek trafiğe ve araçların oluşturduğu baskıya karşı hassas olan vinil zeminler, yayaların bulunduğu tüm alanlarda kullanılabilir. Şık ve modern görüntüsüyle istenen renklerde tercih edilebilen vinil zeminler, kaydırmaz özelliği ile bilinir. Son dönemlerin en çok talep gören zemin kaplamaları arasında yer alan bu ürünler, ahşap görüntüsüyle doğallığı ön planda tutar. 

Seramik Zemin Kaplama

Endüstriyel seramik zemin kaplama çalışmaları için genellikle epoksi boyalar tercih edilir. Dayanıklı ve uzun ömürlü bir reçinenin kullanımı ile kaplanan seramikler, daha düşük maliyetlerle yenilenebilir. Kırmaya gerek duyulmadan tüm seramiklerin yeni renklere kavuşmasını sağlayan epoksi boyalar, modern ve pürüzsüz bir görünüm sağlar. Eski seramiklerdeki pütürlü yapının giderilmesi için taşlama makinesiyle törpüleme yapıldıktan sonra epoksinin uygulaması gerçekleştirilebilir.

Endüstriyel zemin kaplama yapılır beyaz direkleri olan alış veriş merkezinde.

Endüstriyel Zemin Kaplama Fiyatları Nasıldır?

Endüstriyel zemin kaplama uygulamalarının fiyat aralığı, tercih edilen malzemelere göre çeşitlilik gösterir. Epoksi malzeme ya da beton kaynaklı çalışmaların altyapıları da dikkate alınarak uygun bir fiyat aralığı belirlenir. Endüstriyel zemin kaplama fiyatları için açık ve kapalı alanların genişliği de etkili bir faktördür. Geniş alanlarda yüksek dayanıklılığa sahip olan zemin kaplamalarının diğerlerine kıyasla daha yüksek fiyatlardan sunulduğunu söylemek mümkündür.

Zemin Kaplama Çeşitleri konusunda detaylı bilgi almak için www.ankaraepoksizeminkaplama.com/zemin-kaplama-cesitleri-nelerdir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tüm sektörler için uygun dayanıklılığa ve verimliliğe sahip olan zemin kaplamaları, çalışmaların daha kolay şekilde tamamlanmasını sağlar. Endüstriyel zemin kaplama Ankara uygulamalarından en ideal şekilde faydalanarak çalışma alanlarını daha güvenli ve dayanıklı hâle getirmek mümkün.

Uygun fiyatlı ve uzun ömürlü Endüstriyel zemin kaplama hizmetleri için Ankara Epoksi Zemin Kaplama Mağazamız’dan hemen teklif alarak siz de iş sahanızın verimini artırabilirsiniz.Whatsapp