Ankara Epoksi Zemin Kaplama Teknik Şartnamesi

Ankara Epoksi Zemin Kaplama Teknik Şartnamesi

Ankara Epoksi Zemin Kaplama Teknik Şartnamesi

Şartnamede geçen kavramlar ve uygulamalar her yüzey için faklılık göstermekte olup alınan işin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bitmiş Yüzey Hafif Pürüzlü veya Kumlu Pürüzlü olabilir, yüzeylerin perdah koşulları farklı olabilir, bu ve diğer farklılıklar sistemi etkileyeceğinden genel bir epoksi kaplama şartname hazırlanmıştır. Uygulama yapılacak yüzeyin durumuna göre özgün şartnameler hazırlanmaıdır.

Sıcaklık Ve Nem

Epoksi kaplama uygulaması için, ortam ve beton yüzey sıcaklığı +10®C ile +30®C arasında olmalıdır. Beton nem oranı koşulsuz ağırlıkça ≤%5 olmalı ve ortamdaki bağıl nem oranının %80’den küçük, bağıl nemin ; “Yoğuşma Sıcaklığı”nın altında olması gereklidir. Beton nem oranı nem ölçer ile ölçülecek, gerektiğinde ortam sıcaklığı yükseltilecektir.

Yüzey Hazırlığı

Yüzey hazırlığı işlemi sonunda yüzeyler temiz, kuru, yağ ve kir tabakasından, varsa kür malzemelerinde arındırılmış olacaktır. Zayıf beton uzaklaştırılacak, kuşgözü boşluklar ve delikler tekniğine uygun bir biçimde tamir edilecektir. Aşındırıcı donanım kullanılarak, yüzeyler, açık gözenekli bir hale getirilecektir. Yüzeydeki yüksek yerler aşındırılarak zımparalanacak ve temizlenecektir. Zemin silim makinesi ile düzgün hale getirilecektir. Uygulama yapılacak yüzeydeki tüm toz, gevşek ve oynak parçacıklar fırça ve endüstriyel süpürge ile temizlenecektir.

Yüzey Tamiratı

Çukurlar, beton veya şap yüzeydeki kırık ve çatlaklar varsa segregasyonlar epoksi astar ve epoksi mortar ile tamirat yapılır. Çatlakların 4-5 mm den daha derin ve büyük alanlı olması durumunda çimento esaslı tamir harçları tercih edilmemelidir. Bu durumda su gelme tehlikesi var ise epoksi enjeksiyon yapılarak çatlak kesitinin doldurulması seçeneği gözden geçirilmelidir.

Epoksi Astar (Tozumaz Astar) Uygulaması

Epoksi zemin astar malzemesi ürün teknik föyünde bahsedilen şekilde karıştırılır. Epoksi sarfiyatı 300-500 gr/m2 olacak ve içine kesinlikle kum girilmeyecektir. Hazırlanan karışım zemine çelik mala yardımı ile homojen bir şekilde sürülür ve kürlenmeye bırakılır.

Ara Kat Uygulaması

Solventsiz epoksi astar uygulanan yüzeyler nem, yoz ve hava akımından korunacak, yaya ve araç trafiğine açılmayacaktır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak değişmekle birlikte astar uygulamasından 8-24 saat sonra üzerine Solventsiz epoksi ara kat uygulaması yapılacaktır. Epoksi ara kat istenilen renkte ve mala ile uygulanacaktır. Solventsiz Epoksi Ara Kat malzemesi 300-500 gr/m2 sarfiyatla uygulanacaktır.

Epoksi Kaplama Son Kat Uygulaması

Epoksi ara kat uygulamasının ardından, yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunacaktır. Herhangi bir şekilde yaya ve araç trafiğine açılmayacaktır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı değişmekle birlikte ara kat uygulamasından 8-24 saat sonra üzerine son kat olarak, Solventsiz epoksi selflevel malzeme uygulanacaktır. Solventsiz Epoksi Self Levelling Kaplama malzemesi, istenilen renkte, taraklı mala ile 1,4-1,8 kg/m2 sarfiyatla uygulanacaktır.

Son kat kaplama malzemesinin ilk çalışma süresi (20-40 dk.) sona ermeden ürün yüzeyi mercan rulo ile taranır ve sistem kurumaya bırakılır. Uygulaması tamamlanan kaplama ortam sıcaklığına bağlı olarak 24-48 saat sonra yaya trafiğine açılabilir. Kimyasal kürlenme 7 gün sonra tamamlanacaktır ve bu süre zarfında mekanik ve kimyasal etkilerden ( her türlü sıvı teması dahil) korunmalıdır.



Whatsapp